• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Nafta je až o 53 percent drahšia ako vlani, ceny pohonných látok môžu ovplyvniť aj opatrenia vlády

Nafta je až o 53 percent drahšia ako vlani, ceny pohonných látok môžu ovplyvniť aj opatrenia vlády

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by v tomto týždni nemali rásť.

Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. Očakáva, že ceny na našich pumpách by sa zvyšovať nemali, respektíve by mohli aj o niečo klesnúť.

„Ďalší vývoj na ropnom trhu bude závisieť hlavne od toho, či sa krajiny EÚ nakoniec dohodnú na zákaze dovozu ruskej ropy. V našich podmienkach budú ceny na pumpách zrejme závisieť hlavne od toho, s akými opatreniami príde vláda. Podrobnosti však zatiaľ zverejnené neboli,“ povedal pre agentúru SITA Glasová.

Výrazné zvýšenie

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 18. tohtoročný týždeň sa ceny benzínu už druhý týždeň po sebe výrazne zvýšili. Liter 95-oktánového benzínu sa tak minulý týždeň predával za priemernú cenu 1,776 eura a na týždňovej báze si pripísal až 3,2 %. Cena 98-oktánového benzínu vzrástla o 3,1 % na úroveň 1,968 eura za liter.

„Rovnako výrazný nárast ceny nastal aj v prípade nafty, ktorá si na týždennej báze pripísala 3,2 % na úroveň 1,797 eura za liter,“ dodala Glasová. Zvýšenie cien benzínu na pumpách je podľa nej výsledkom rastúcich cien ropy na komoditnom trhu v predchádzajúcich týždňoch.

Medziročné zdražovanie

Aj v medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší zhruba o 31 % ako vlani a benzín 98 o 27 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 53 % drahšia ako vlani.

Cena ropy Brent sa počas minulého týždňa hýbala v pásme 105 až 113 amerických dolárov za barel, počas tohto týždňa jej cena klesla do pásma 102 až 108 dolárov za barel. V minulom týždni tlačilo ropu nadol podľa Glasovej hlavne márne úsilie EÚ, ktorá sa nevie dohodnúť na embargu na dovoz ruskej ropy.


„Okrem toho, v Číne sa zhoršuje covidová situácia a prijímajú sa prísne protipandemické opatrenia a mnohé centrálne banky vo svete sprísňujú svoju menovú politiku kvôli vysokej inflácii. To vyvoláva obavy z výraznejšieho spomalenia svetovej ekonomiky a teda aj z poklesu dopytu po rope,“ uzavrela Glasová.

Dobrá voľba a Umiernení navrhli vyvlastniť Slovnaft, rafinéria „ryžuje“ na benzíne a ohrozuje bezpečnosť Slovenska

Niektorí politici by neváhali ani vyvlastniť spoločnosť Slovnaft. Mimoparlamentná strana Dobrá voľba a Umiernení by k tomuto kroku pristúpila, ak by bratislavská rafinéria neplnila úlohy stanovené vládou.

Zbavenie sa závislosti na ruskej rope

Vládny kabinet však nateraz žiadne úlohy Slovnaftu oficiálne nezadal. Strana preto vyzvala vládu, aby okamžite nariadila Slovnaftu zverejňovať marže pri predaji benzínu a nafty.

Zároveň nariadila firme termín, dokedy musí byť schopná spracovať inú ako ruskú ropu a vykonala voči Slovnaftu „mimoriadnu manažérsku operáciu“, ktorá umožní štátu kontrolovať procesy vedúce k najrýchlejšiemu ukončeniu závislosti od ruskej ropy.

„Ak sa táto operácia vo vopred stanovenom termíne nepodarí, je na mieste, aby štát prijal rozhodnutie o vyvlastnení podniku Slovnaft z dôvodu vykonávania aktivít v rozpore s bezpečnostnými záujmami krajiny,“ konštatoval predseda strany Tomáš Drucker.

Lacno kúpi, za draho predá

Podľa strany Dobrá voľba a Umiernení, vláda Eduarda Hegera prejavuje totálnu neschopnosť a nezáujem riešiť závislosť od dovozu ruskej ropy.

„Na Slovensku počuť iba politikov, ktorí zastupujú ruské záujmy, maďarské záujmy, súkromné záujmy, ale žiadneho, ktorý by v tejto veci zastupoval slovenské záujmy,“ dodal Drucker, podľa ktorého maďarským MOL-om vlastnená rafinéria Slovnaft neurobila nič, aby sa závislosti od ruskej ropy zbavila.

„Navyše, hoci odoberá lacnejšiu ruskú ropu, na cenách jej produktov sa to neprejavuje. Dokonca prestala zverejňovať marže pri predaji benzínu a nafty,“ zdôraznil.


Podľa Druckera nastala mimoriadna situácia, ktorá si vyžaduje mimoriadne rozhodnutia. „Nie sme bezmocní, ani nemusíme zobať z ruky maďarským majiteľom Slovnaftu. Dá sa to aj inak,“ uzavrel.

Nadmerný zisk Slovnaftu mohol riešiť nový šéf Protimonopolného úradu, toho však podľa Sulíka zablokoval Matovič

Minister hospodárstva Richard Sulík uviedol, že v konaní proti nadmernému zisku Slovnaftu ho zastavil Igor Matovič. Informoval o tom hovorca strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Šprlák.

„Minister hospodárstva Richard Sulík koncom minulého roka predložil na rokovanie vlády nomináciu nového predsedu Protimonopolného úradu (PMÚ). Na novom kandidátovi Matúšovi Medvecovi bola v koalícii dohoda, prebehlo riadne výberové konanie vrátane verejného vypočutia, kandidát spĺňal všetky predpoklady a hlavne by nezávisle a odhodlane konal. Avšak Igor Matovič v januári jeho menovanie zastavil a dodnes neuviedol žiaden dôvod,“ uviedol Šprlák.

Na čele je nominant Mostu

Dnes, keď je na stole téma vysokých ziskov rafinérie Slovnaft, by bol podľa SaS práve nový predseda PMÚ tým človekom, ktorý by vedel a mohol zakročiť.

Súčasný predseda PMÚ, ktorého koalícia nedokázala vymeniť kvôli zablokovaniu nominácie Richarda Sulíka, je nominantom MOSTu-Híd.


„Je naivné si myslieť, že Slovnaft si sám a dobrovoľne zníži zisky. Na toto slúži PMÚ. Koaličných partnerov som presne pred mesiacom, 6. apríla písomne informoval o tom, že by sme úplne zadarmo dokázali docieliť výrazné zníženie ceny nafty, na úkor zisku rafinérie Slovnaft, možno až na úroveň ceny v Maďarsku,“ uviedol Richard Sulík.

Világimu nechráni zisky

Rovnako ich upozornil na neprimerané zisky Slovnaftu a navrhol riešenie. Ako ďalej dodal, zásadne odmieta, že by Oszkárovi Világimu alebo komukoľvek inému chránil zisky.


Naopak, v konaní proti nadmerným ziskom Slovnaftu ho zastavil práve minister financií Igor Matovič, uvádza sa v tlačovej správe SaS.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie