• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Nadmiera poslaneckých návrhov, skrátené konanie a prílepky. Mimovládky navrhujú riešenia na neduhy parlamentu

Nadmiera poslaneckých návrhov, skrátené konanie a prílepky. Mimovládky navrhujú riešenia na neduhy parlamentu

Slovenská ústava patrí k najslabšie chráneným v Európe, upozornili tiež Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu.

5.7.2023 (SITA.sk) - Mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Via Iuris navrhujú viaceré opatrenia, ktoré majú zabrániť obchádzaniu legislatívneho procesu.

Chcú, aby verejnosť mala možnosť zapojiť sa do legislatívneho procesu aj v prípade poslaneckých návrhov zákonov. Uvádza sa to v dokumente Návrhy pre silný právny štát 2023, ktorý mimovládky zverejnili.

Zneužívanie legislatívneho procesu

„V prípade poslaneckých návrhov zákonov navrhujeme, aby sa do legislatívneho procesu doplnilo pripomienkové konanie, ktoré by nasledovalo po tom, ako je návrh schválený v prvom čítaní v národnej rade,“ uvádza sa v materiáli.

Pri zmenách ústavy by malo byť podľa nich vylúčené skrátené legislatívne konanie. Žiadajú pripomienkové konanie pre odbornú aj laickú verejnosť po prvom čítaní návrhu na zmenu ústavy v Národnej rade SR a tiež zakotvenie procesu zmeny tohto dokumentu priamo v Ústave SR.

Odôvodňujú to tým, že poslanci legislatívny proces často obchádzajú až zneužívajú. Počas aktuálneho volebného obdobia bolo mimoriadne nadužívané skrátené legislatívne konanie.

Skrátené legislatívne konanie

Ako vyplýva zo štatistík Národnej rady SR, do apríla 2023 schválil parlament v aktuálnom volebnom období 508 zákonov, z toho až 107 v skrátenom legislatívnom konaní, čo je 21,06 percenta.

„To je doposiaľ najvyšší podiel zákonov prijatých v skrátenom legislatívnom konaní v histórii Slovenskej republiky. Podiel zákonov schválených v skrátenom legislatívnom konaní zvyčajne neprekračoval 10 percent,“ poukázali mimovládky.

Naďalej tiež podľa nich pretrvávalo obchádzanie zákazu nepriamych noviel a tzv. legislatívnych prílepkov.

„Navyše, v tomto volebnom období sme zaznamenali nový fenomén – prudký nárast počtu poslaneckých návrhov zákonov. Kým doposiaľ pomer poslaneckých návrhov predsta­voval 12 až 23 percent spomedzi všetkých schválených zákonov (s výnimkou viac ako 28 percent v predchádzajúcom volebnom období), v tomto volebnom období narástol počet zákonov, ktoré navrhli a schválili poslanci, až na vyše 37 percent,“ doplnili organizácie.

Ústavu novelizovali už 21-krát

Tento trend sa dramaticky zvýšil po tom, čo v decembri 2022 vyslovil parlament nedôveru vláde. Ústava SR bola novelizovaná už 21-krát, pričom počet návrhov na jej novelizáciu, ktoré boli predložené v parlamente k marcu 2022, bol viac ako 160.

Jedným z dôvodov je aj skutočnosť, že slovenskú ústavu možno novelizovať pomerne jednoducho a v porovnaní s bežnými zákonmi sa na jej schválenie vyžaduje len potrebná ústavná väčšina, inak sa proces nijako nelíši.

Slovenská ústava tak patrí k najslabšie chráneným v Európe, upozornili mimovládky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie