• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Naď upozornil na list člena protifašistických bojovníkov, nesie v sebe prvky propagandy a hovorí aj o Ukrajine (foto)

Naď upozornil na list člena protifašistických bojovníkov, nesie v sebe prvky propagandy a hovorí aj o Ukrajine (foto)

Autor listu, ktorý očierňuje magazín rezortu obrany, je členom Zväzu protifašistických bojovníkov.

26.5.2022 (Webnoviny.sk) - Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti upozorňuje na list jedného z členov Zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) z Trenčína, ktorý mesačník Obrana Ministerstva obrany SR (MO SR) označuje za fašistický a propagandistický plátok. Autor listu tiež hovorí o tom, že na Ukrajine prebieha demilitarizácia a denacifikácia.

Porušenie zákona aj ohrozenie mieru

Naď pisateľovi odporúča, aby prehodnotil svoje zotrvanie v SZPB. „Jeho komunikácia a hodnotové nastavenie nie je pre zväz dobrou vizitkou a domnievam sa, že nemá nič spoločné s hodnotovým smerovaním organizácie,“ skonštatoval minister.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Domnieva sa tiež, že v prípade listu môže ísť aj o porušenie zákona či o ohrozenie mieru a schvaľovanie vojnovej agresie, listom by sa preto mali zaoberať aj orgány činné v trestnom konaní.

„Zároveň vyzývam vedenie SZPB, aby takýchto jedincov vyradil spomedzi svojich radov a aby verejnosti jasne poskytol stanovisko v mene celej organizácie, ktorým odsúdi ruské konanie,“ uviedol.

Naď pozná veľa slušných členov

Šéf rezortu obrany doplnil, že osobne pozná veľa slušných a hodnotovo správne zorientovaných členov SZPB, ktorí svoju prácu vykonávajú dobre.


„Dokonca takých, ktorí nám aj osobne pomáhajú v našej spoločnej pomoci Ukrajincom proti odpornej agresii Putinovho krutého režimu, ktorý je zodpovedný za tisíce nevinných obetí na Ukrajine vrátane stoviek detí,“ uzavrel minister.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyjrozhodne odmietol názory tých na Západe, ktorí naznačujú, že Ukrajina by sa mala vzdať oblastí okupovaných ruskými silami v záujme dosiahnutia mierovej dohody.


Títo „veľkí geopolitici“, ktorí to naznačujú, si nevšímajú záujmy obyčajných Ukrajincov, „miliónov tých, ktorí žijú na územiach, ktoré navrhujú vymeniť za ilúziu mieru“, povedal Zelenskyj vo videopríhovore. „Vždy musíme myslieť na ľudí a pamätať si, že hodnoty nie sú len slová,“ dodal. Tých, ktorí sú za odovzdanie časti Ukrajiny Rusku, Zelenskyj prirovnal k tým, ktorí v roku 1938 odstúpili územia Hitlerovi v nádeji, že predídu druhej svetovej vojne.

Ruské elitné výsadkové sily utrpeli podľa britského ministerstva obrany od začiatku vojny na Ukrajine „vysoké straty“.


Výsadkové sily, ktoré majú 45-tisíc príslušníkov, boli počas invázie vo veľkej miere súčasťou „niekoľkých markantných taktických zlyhaní“, uviedol britský rezort obrany v aktualizácii spravodajských informácií o priebehu vojny. Informuje o tom portál news.sky.com.


„Zahŕňajú marcový pokus o útok na Kyjev cez letisko Hostomeľ, zastavenie napredovania na osi Izjum od apríla a nedávne neúspešné prekračovanie rieky Siverskyj Donec,“ uviedlo britské ministerstvo obrany o zlyhaniach ruských elitných výsadkových síl.


Tieto ich neúspešné nasadenia sú symbolické pre nevyvážený stav ruskej armády napriek 15 rokom veľkých investícií, dodal rezort obrany Veľkej Británie.

Ruská armáda podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl bola v noci na štvrtok neúspešná v niekoľkých svojich útokoch a ruskí vojaci ustúpili so stratami z dediny Zolota Nyva.


Rusko neúspešne útočilo aj na mestá Mykolajivka a Kryvyj Rih, uviedol ukrajinský generálny štáb a dodal, že ruskí vojaci sústreďujú svoje úsilie na prevzatie úplnej kontroly nad mestom Lyman v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Informuje o tom portál bbc.com.


Ruská armáda podľa Kyjeva bombardovala civilnú infraštruktúru v mestách na juhu Ukrajiny a ruskí vojaci sa snažili dostať na hranice Chersonskej oblasti. Ukrajinský generálny štáb dodal, že Rusko obnovilo ofenzívu na región mesta Slavjansk a zlepšilo svoju taktickú situáciu v Izjume, Sjevjerodonecku a Avdijivke.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie