• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Naď podporuje vznik troch správnych súdov nižšieho stupňa, prináša to veľa pozitívnych prvkov

Naď podporuje vznik troch správnych súdov nižšieho stupňa, prináša to veľa pozitívnych prvkov

Predseda Najvyššieho správneho súdu SR Pavol Naď si myslí, že je priechodnejšie a efektívnejšie, ak by sídlom západoslovenského súdu zostala Bratislava.

4.1.2022 (Webnoviny.sk) - Predseda Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR) Pavol Naď podporuje vznik troch správnych súdov nižšieho stupňa. Ich vytvorenie navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR v návrhu Zákona o zriadení správnych súdov, ktorý je súčasťou reformy súdnej mapy.

Zámer podľa Naďa so sebou prináša množstvo pozitívnych prvkov, ako napríklad celkové odčlenenie správneho súdnictva od všeobecného súdnictva a špecializáciu sudcov. Predseda NSS SR to uviedol v rozhovore pre agentúru SITA.

Rezort spravodlivosti navrhuje vytvoriť tri prvostupňové správne súdy zo sídlami v Banskej Bystrici, Košiciach a Trnave. Naď si vie predstaviť, že by súd pre západné Slovensko sídlil v Trnave, javí sa mu však viac priechodné a efektívne, keby sídlom súdu zostala Bratislava.

„Má to súvis najmä s prístupnosťou súdu pre orgány verejnej správy, ktoré primárne sídlia v hlavnom meste a pre účastníkov konania a ich právnych zástupcov. Zároveň však ide aj o odborný potenciál sudcov správneho kolégia Krajského súdu v Bratislave vo veciach, v ktorých má tento súd tzv. kauzálnu príslušnosť,“ vysvetlil Naď. Dodal, že pri správnom súdnictve ide o špecifickú právnu problematiku a ťažko by sa hľadala adekvátna náhrada za tých sudcov, ktorí by odmietli odísť pracovať z Bratislavy.

Celý rozhovor je možné nájsť na webe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie