• Dnes je: Streda 08. decembra 2021 meniny má Marína

Naď odletel na zahraničnú cestu, navštívi slovenských vojakov pôsobiacich na Cypre

Naď odletel na zahraničnú cestu, navštívi slovenských vojakov pôsobiacich na Cypre

Slovensko pôsobí v misii od 27.

29.7.2021 (Webnoviny.sk) - Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo štvrtok odletel navštíviť slovenských vojakov pôsobiacich v misii UNFICYP v Cyperskej republike. Slovensko v nej pôsobí už 20 rokov. Hneď po prílete bude slovenský šéf rezortu obrany rokovať s ministrom obrany Cypru Charalambosom Petridesom.

Po stretnutí podpíšu partneri Memorandum o porozumení. Následne sa Naď presunie na Veliteľstvo UN Protected Area (UNPA) v Nikózii, kde ho príjme veliteľka misie UNFICYP Ingrid Gjerde. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Misia trvá od roku 1964

Zahraničná cesta ministra obrany bude trvať do soboty 31. júla. Jaroslav Naď navštívi veliteľstvo Sektoru 4 (kemp Štefánik) vo Famaguste, kde Ozbrojené sily SR (OS SR) prevzali všetky pozície v roku 2018. Naď navštívi aj základňu PB 104.

Mierová misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Jej cieľom je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy.

Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na ostrove v operačnom priestore nárazníkovej zóny UNFICYP.

Slúžia aj vojačky

Slovensko pôsobí v misii od 27. mája 2001. Aktuálne slúžií v rámci misie UNFICYP 238 príslušníkov OS SR, z toho 24 žien. Ide o 39. rotáciu OS SR.

Vojaci sú nasadzovaní na 12 mesiacov. Doteraz sa v misii vystriedalo už 3 885 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 213 vojačiek.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie