• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Naď: Meškanie rekonštrukcie letiska Sliač nebude mať vplyv na prevzatie stíhačiek F-16

Naď: Meškanie rekonštrukcie letiska Sliač nebude mať vplyv na prevzatie stíhačiek F-16

Za meškanie rekonštrukcie letiska Sliač podľa slov ministra obrany môže to, že po vláde Petra Pellegriniho zdedili nulový stav.

19.4.2023 (SITA.sk) - Rekonštrukcia letiska Sliač nebude mať podľa povereného ministra obrany Jaroslava Naďa (Demokrati) dopad na termín dodania stíhačiek F-16. Ako uviedol šéf rezortu obrany, v rámci letiska sa pracuje na 33 projektoch, pričom nemusia byť dokončené všetky v čase, keď už prídu na letisko stíhačky F-16.

Zdedený nulový stav

Minimálne požiadavky, ktoré je potrebné splniť, chce mať rezort splnené v budúcom roku. Za meškanie rekonštrukcie letiska Sliač podľa slov ministra obrany môže to, že po vláde Petra Pellegriniho (Hlas-SD) zdedili nulový stav.

Naď na stredajšom brífingu uviedol, že Pellegriniho vláda túto záležitosť zanedbala a jediné, čo urobili, bolo, že rozhodli o nákupe stíhačiek F-16 ale infraštruktúru na to nezabezpečili. Vysvetlil, že predchádzajúca vláda schválila dokument o rekonštrukcii, ktorá však bola nepripravená.

Robí sa na 33 veciach

Dokument podľa Naďa nespĺňal ani minimálne požiadavky na to, aby mohli prísť stíhačky F-16 na letisko Sliač a projekt nebol ani realizovaný.

„Keď sme prišli v roku 2020 na ministerstvo, zistili sme, v akom katastrofálnom stave to je, tak sme urobili tú základnú vec, ktorú mali vtedy urobiť oni, a opýtali sa spoločnosti, ktorá dodáva stíhačky F-16, čo všetko treba všetko na to, aby bolo letisko plnohodnotné," vyhlásil Naď s tým, že v tomto momente majú 33 evidovaných projektov na letisku Sliač.


„Na 33 veciach sa robí, z toho 11 je realizovaných cez agentúru NSPA (Agentúra NATO pre podporu a obstarávanie, pozn. SITA). Ďalších sedem projektov je financovaných z NATO cez investičný program a 15 národných projektov," priblížil šéf rezortu obrany s tým, že niektoré projekty sú už zrealizované.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie