• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Na zhromaždení za zosnulého Róma sa zišli stovky ľudí, okrem skandovania slovne napadli aj policajtov (video)

Na zhromaždení za zosnulého Róma sa zišli stovky ľudí, okrem skandovania slovne napadli aj policajtov (video)

Dav sa vybral aj k policajnej stanici, kde demonštrantov čakala línia ťažkoodených policajtov a zátarasy.

26.6.2021 (Webnoviny.sk) - V českých Tepliciach sa v sobotu zišlo niekoľko stoviek ľudí na zhromaždení za Róma, ktorý minulý týždeň zomrel po policajnom zákroku. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Na podujatí, na ktorom bolo odhadom 400 až 500 demonštrantov, odznela ostrá kritika policajného zákroku a účastníci sa dožadovali dôsledného vyšetrenia všetkých okolností prípadu. Ľudia skandovali napríklad „Poďte nás zabiť“ či „My sme ľudia“.

Skandovanie aj napádanie policajtov

Zhromaždenie bolo najprv pokojné. Dozerala naň aj polícia, ktorá podľa Noviniek predovšetkým odkláňala dopravu.

Niektorí účastníci však boli agresívnejší a okrem skandovania aj slovne napádali policajtov v služobnom aute.

Neskôr sa dav vybral k policajnej stanici. Demonštrantov tam čakala línia ťažkoodených policajtov a zátarasy. Tam sa akcia skončila, okrem iného aj pre silný dážď.

Zábery zo zásahu

Policajti zasahovali minulý týždeň v sobotu na základe oznámenia, že sa na ulici napádajú dvaja muži, ktorí tiež poškodzovali cudzie autá. Na jednom z videí, ktoré sa v súvislosti s prípadom objavili, je napríklad vidno, ako spomenutý muž naráža hlavou do zaparkovaného auta.


Hliadka po príchode na miesto našla zraneného muža ležať na zemi. Ďalšie video incidentu ukazuje, ako jeden policajt kľačí mužovi niekoľko minút na krku.


Po spacifikovaní ho prevzali záchranári, v sanitke napokon zomrel. Súdna pitva podľa polície vylúčila súvislosť úmrtia so zákrokom, pričom príčinou mohla byť intoxikácia.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie