• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Na zabezpečenie návštevy pápeža sa už prihlásili stovky dobrovoľníkov, stále ich však nie je dosť

Na zabezpečenie návštevy pápeža sa už prihlásili stovky dobrovoľníkov, stále ich však nie je dosť

Záujemcovia o dobrovoľníctvo sa môžu prihlasovať ešte do polnoci 9.

8.9.2021 (Webnoviny.sk) - Na zabezpečenie návštevy pápeža Františka v Prešove je aktuálne prihlásených viac ako 870 dobrovoľníkov.

Ako pre agentúru SITA uviedla koordinátorka dobrovoľníkov Viktória Žolnová, organizátori ešte radi privítajú pomoc zhruba 50 dobrovoľníkov.

Ich prihlasovanie, ktoré prebieha prostredníctvom formulára na stránke www.navstevapapeza.sk, potrvá do polnoci štvrtka 9. septembra.

Hľadajú ľudí so skúsenosťami

Ako ďalej informovala Žolnová, dobrovoľníci sa priebežne stále hlásia, niektorí prihlásení ale museli z osobných dôvodov svoju účasť zrušiť. Medzi zaregistrovanými sú muži, ženy, ale aj manželské páry.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

„Máme starších aj mladších, ktorí sa môžu hlásiť od 16 rokov. Máme aj takýchto mladých, no máme prihlásených aj päťdesiatnikov či šesťdesiatnikov. Vekovú skupinu nemáme definovanú, potrebujeme mladších aj starších so skúsenosťami,“ vyzvala Žolnová.

Kontrola vstupeniek a QR kódov

Dobrovoľníci budú pomáhať v rámci 13 služieb. Budú sa starať o pútnikov, účinkujúcich, novinárov, ale aj samotných dobrovoľníkov. Pomáhať budú pri usmerňovaní dopravy a parkovania, ale aj pri koordinovaní davu pútnikov.

Zabezpečovať budú starostlivosť o účastníkov v jednotlivých sektoroch, ako aj zásobovať ich pitnou vodou. Zároveň budú pri vstupoch kontrolovať vstupenky a QR kódy a budú pomáhať pri bezpečnostnej kontrole.

„Dobrovoľníkov budeme potrebovať aj po skončení svätej liturgie. Čaká ich predovšetkým nočná práca. Už pár hodín predtým, odkedy ľudia začnú prichádzať, bude musieť byť každý na svojom mieste informovaný a pripravený slúžiť,“ uviedla koordinátorka dobrovoľníkov.

Každý dostane vlastný balíček

Registrácia dobrovoľníkov v Prešove bude prebiehať už deň pred samotnou návštevou pápeža, teda od pondelka 13. septembra od 12:00. Následne budú popoludní školenia. Každému dobrovoľníkovi bude pridelená konkrétna služba a každý dostane balíček dobrovoľníka s tričkom, reflexnou vestou, prípadne pršiplášťom alebo šiltovkou v závislosti od počasia.

Zabezpečená je aj strava. „V pondelok je to teplá večera a zabezpečujeme tiež stravu na ďalší deň. Ubytovanie nezabezpečujeme, keďže pracujeme aj v noci. Ale pre dobrovoľníkov bude pripravená neďaleká hala, kde môžu kedykoľvek prísť,“ uviedla Žolnová s tým, že s dobrovoľníkmi komunikujú prostredníctvom e-mailu, kde im poskytujú presnejšie informácie.

Svätý Otec bude v rámci svojej návštevy Slovenska v Prešove predsedať Božskej liturgii svätého Jána Zlatoústeho na priestranstve pred Mestskou športovou halou v utorok 14. septembra. Samotné brány podujatia sa otvoria už o polnoci.

Príchod pápeža Františka je plánovaný o 10:00 a po privítaní sa s veriacimi, ktorí musia svoje miesta zaujať do 8:00, bude od 10:30 nasledovať zhruba dvojhodinová svätá liturgia. Predchádzať jej bude kultúrny aj modlitebný program.

Na účasť na liturgii je potrebná registrácia. Okrem metropoly Šariša navštívi pápež František od 12. do 15. septembra aj Bratislavu, Košice a Šaštín.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie