• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Na východe Ukrajiny to začína vrieť, proruskí separatisti zvyšujú napätie a obstreľujú priľahlé obce

Na východe Ukrajiny to začína vrieť, proruskí separatisti zvyšujú napätie a obstreľujú priľahlé obce

Špeciálna pozorovacia misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe hlásila z Donbasu takmer 600 porušení prímeria vrátane viac ako 500 explózií.

18.2.2022 (Webnoviny.sk) - Medzinárodní pozorovatelia počas štvrtka zaznamenali takmer 600 porušení prímeria na nepokojnom východe Ukrajiny. To je viac ako dvojnásobok priemeru za predošlý mesiac.

Z oblasti hlásia stovky explózií

Špeciálna pozorovacia misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá v oblasti pôsobí od roku 2014 a usiluje sa o dodržiavanie prímeria medzi proruskými separatistami a ukrajinskými silami, tiež informovala, že za 24 hodín končiac štvrtkovým poludním zaznamenali viac ako 500 explózií. To je štvornásobne viac ako bol denný priemer za minulý mesiac.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt 

V oblasti tiež rušia signál, takže tri drony organizácie sa pri monitorovaní stratili a jeden nemohol vzlietnuť. Novinár agentúry AP pôsobiaci v oblasti zase informoval, že rušenie elektroniky pokračovalo aj cez noc a v meste Luhansk niekoľko hodín nefungovala telefónna sieť, čo bolo už druhú noc v rade.

Rusko hľadá zámienku na inváziu

Značný podiel explózií si vo štvrtok odniesla obec Stanica Luhanska, kde jeden z mínometných nábojov ráno zasiahol škôlku. Ďalšie poničili školský dvor a rozbili okná v neďalekých domoch. Traja ľudia utrpeli zranenia a pol obce prišlo o elektrinu.

Rusko v pohraničí s Ukrajinou zhromaždilo vojakov, čo vyvoláva na Západe obavy z invázie, no Moskva to popiera. USA opakovane varujú, že konflikt na nepokojnom východe by mohol poskytnúť Rusku zámienku na to, aby prekročilo hranicu.

V tomto duchu sa vyjadril aj veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksander Pavliuk, podľa ktorého mali spomenuté explózie v Donbase vyprovokovať reakciu, ktorá by viedla k protireakcii.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie