• Dnes je: Štvrtok 13. augusta 2020 meniny má Ľubomír

Na východe Slovenska sú desiatky nakazených Rómov, päť osád na Spiši je v karanténe

Na východe Slovenska sú desiatky nakazených Rómov, päť osád na Spiši je v karanténe

Vláda sa rozhodla uzavrieť päť osád.

9.4.2020 (Webnoviny.sk) - Vláda sa rozhodla v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu uzavrieť päť osád v okrese Spišská Nova Ves.

Na brífingu po zasadnutí krízového štábu v Krompachoch o tom informovali premiér Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Týka sa to mesta Krompachy, konkrétne sú tu tri lokality, v ktorých sú pozitívne testovaní a potom sa to týka dvoch blízkych obcí Bystrany a Žehra. Čiže päť lokalít, kde sú pozitívne testovaní ľudia na ochorenie COVID-19,“ uviedol premiér.


Ako ďalej informoval Mikas, zvažovali aj možnosť dávať do karantény len osoby, u ktorých sa potvrdil tento vírus, avšak po zvážení miestnych podmienok a zvyklostí sa rozhodli pre uzatvorenie osád. „Budeme ďalej monitorovať epidemiologickú situáciu a v prípade, že by sa zhoršil stav, niekoho z týchto osád sa samozrejme zabezpečí adekvátna zdravotná starostlivosť,“ dodal Mikas.


Zdravotníci v bielych ochranných odevoch (v popredí) s pomocou príslušníkov Ozbrojených síl (v pozadí) počas testovania ľudí, ktorí prišli zo zahraničia do rómskej osady v Jarovniciach v rámci mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Jarovnice, 3. apríl 2020.Foto: SITA/Viktor Zamborský


Zdravotníci v bielych ochranných odevoch s pomocou príslušníkov Ozbrojených síl počas testovania ľudí, ktorí prišli zo zahraničia do rómskej osady v Jarovniciach v rámci mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Jarovnice, 3. apríl 2020.Foto: SITA/Viktor Zamborský


S testovaním v marginalizovaných rómskych komunitách začali v piatok 3. apríla v obci Jarovnice v okrese Sabinov. Testovanie zabezpečujú Ozbrojené sily (OS) SR v spolupráci so štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. Zatiaľ otestovali 33 osád, na čom pracovali štyri odberové tímy. Zostáva ešte viac ako tisíc osád. V osadách testovali len tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie