• Dnes je: Nedeľa 07. marca 2021 meniny má Tomáš

Na východ Slovenska dorazili počas Veľkej noci ďalší repatrianti, karanténne zariadenia sa rýchlo naplnili

Na východ Slovenska dorazili počas Veľkej noci ďalší repatrianti, karanténne zariadenia sa rýchlo naplnili

Repatrianti sú aktuálne umiestnení na Školskom internáte Medická 2 v Košiciach a v Škole v prírode v Kysaku.

12.4.2020 (Webnoviny.sk) - Počas Veľkej noci prišli na východ Slovenska ďalší repatrianti, ktorí sa vrátili zo zahraničia individuálne a umiestňovaní sú aj do zariadení Košického samosprávneho kraja (KSK). Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Košický kraj pripravuje na príchod navrátilcov aj turistickú ubytovňu pri Obchodnej akadémii v Rožňave, ktorá mala pôvodne slúžiť na karanténu lekárov a zdravotníkov.

„Z internátu na Medickej síce začiatkom týždňa odišlo 200 repatriantov, ktorí boli testovaní na koronavírus s negatívnym výsledkom, no v týchto dňoch sa kapacity opäť naplnili. Pred sviatkami sme tu ubytovali takmer 220 ľudí, v sobotu ďalších sto. Nakoľko repatrianti sú, s výnimkou rodín, umiestňovaní sami do izieb s vlastnými sociálnymi zariadeniami, kapacity sa rýchlo míňajú,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zariadenia sa rýchlo naplnili

Kapacity už sú naplnené aj v Škole v prírode v Kysaku. Umiestnených tu bolo 28 repatriantov, ktorí prišli na Slovensko prevažne z Čiech, Nemecka, Rakúska, Slovinska či Ukrajiny. Z dôvodu vysokého počtu individuálnych príchodov ľudí zo zahraničia, Košický samosprávny kraj musel uvoľniť ďalšie svoje zariadenie.

„Turistická ubytovňa pri Obchodnej akadémii v Rožňave mala pôvodne slúžiť pre prípadnú karanténu lekárov a zdravotníkov z Nemocnice sv. Barbory a Psychiatrickej liečebne v Rožňave. Aj toto zariadenie sme však museli pripraviť pre príchod repatriantov,“ informoval Trnka.

Testovanie navrátilcov na koronavírus

Košický samosprávny kraj zabezpečuje okrem samotného zariadenia aj dezinfekciu priestorov, hygienické balíčky pre každého repatrianta a pravidelnú stravu. Každý z navrátilcov je testovaný na koronavírus a to približne na šiesty deň od príchodu na Slovensko.

V sobotu boli testovaní navrátilci, ktorí prišli v pondelok 6. apríla z Tirolska v Rakúsku. Na testy čakajú na Školskom internáte na Medickej 2 v Košiciach. V tomto zariadení sa karanténa predĺžila štvorčlennej rodine, ktorá 31. marca pricestovala z Veľkej Británie. Dvaja členovia rodiny boli totiž pozitívne testovaní na koronavírus.

Viac k téme: COVID-19, karanténa, Koronavírus, Pandémia, repatriácia

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie