• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Na Vodnom diele Gabčíkovo je poškodené tesnenie hrádze, pre opravy musia znížiť hladinu Dunaja

Na Vodnom diele Gabčíkovo je poškodené tesnenie hrádze, pre opravy musia znížiť hladinu Dunaja

Vodné dielo Gabčíkovo.

Na Vodnom diele Gabčíkovo budúci týždeň opravia poškodené tesnenie hrádze na prívodnom kanáli.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslala Jana Žjak z tlačového oddelenia envirorezortu.

Asfaltovo-betónové tesnenie hrádze na prívodnom kanáli je podľa MŽP SR v havarijnom stave, pre zaistenie bezpečnej plavby lodí po Dunaji je preto nutná jeho oprava. Tá potrvá od 30. septembra do 1. októbra.

Zastavená bude lodná doprava

Ešte pred jej vykonaním bude potrebné zníženie hladiny Dunaja o dva metre. Od 28. septembra od 12:00 preto bude z dôvodu zníženia hladiny rieky v danom úseku zastavená lodná plavba. Rekonštrukčné práce zabezpečí Slovenský vodohospodársky podnik pod dohľadom Vodohospodárskej výstavby.

Manipuláciu s výškou hladiny Dunaja zabezpečia vodohospodári spoločne so Štátnou ochranou prírody SR a Slovenský rybárskym zväzom.

Prevádzka kompy ovplyvnená nebude

Celkové náklady na rekonštrukciu poškodeného tesnenia hrádze na prívodnom kanáli predstavujú 17-tisíc eur a uskutočnia sa na dvoch lokalitách. Práce budú spočívať v očistení pôvodného plášťa prívodného kanála tlakovou vodou, oprave lokálnych porúch a poškodení a aplikácii hydroizolačného nástreku.

Envirorezort dodal, že zastavenie plavby nijako neovplyvní prevádzku kompy medzi obcami Vojka nad Dunajom a Kyselica, ktorá bude fungovať aj počas vykonávania opravy Vodného diela Gabčíkovo.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie