• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Na úsekoch diaľnic D1 a D2 inštalujú nové typy oplotenia, stretu áut so zverou majú zabrániť aj pachové plašiče

Na úsekoch diaľnic D1 a D2 inštalujú nové typy oplotenia, stretu áut so zverou majú zabrániť aj pachové plašiče

Diaľničiari vlani obnovili približne 10 kilometrov oplotenia na úsekoch s najvyšším rizikom stretu so zverou.

Nové typy oplotenia na viacerých úsekoch diaľnic D2 a D1 zvýšia bezpečnosť na miestach s nebezpečným stretom motoristov s lesnou zverou.

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) o tom informovala v stredu s tým, že na D2 medzi Bratislavou a Malackami sa tieto incidenty znížili takmer o polovicu.

Novinkou sú aj pachové plašiče, ktoré pomáhajú udržať zver mimo diaľničnej infraštruktúry najmä teraz, v čase ich párenia.

Obnovili desať kilometrov oplotenia

„Vymenené oplotenie je vyššie, meria 180 centimetrov, má lepšie upevnenie a zasadzuje sa hlbšie do zeme do 20 centimetrov,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

„Vďaka týmto parametrom je oplotenie účinné voči drobnej aj väčšej zveri a aj voči tým obyvateľom lesa, ktorí by plot chceli podhrabať. Nové oplotenie je zaistené tromi napínacími drôtmi,“ podotkla.


Diaľničiari vlani obnovili približne 10 kilometrov oplotenia na úsekoch s najvyšším rizikom stretu so zverou.

Okrem spomínaného úseku D2 medzi hlavným mestom a Malackami aj na úsekoch D1 v niektorých častiach stredného a východného Slovenska. V tomto roku plánujú vymeniť ďalších približne 8 kilometrov oplotenia.

Pohyb zvierat je nevyspytateľný

S jarným a letným obdobím prichádza aj čas párenia lesnej zveri. „Pohyb zvierat je počas ich ruje nevyspytateľný, preto sa snažíme odradiť ich od návštevy diaľnice všemožnými spôsobmi. Napríklad na úseku D4 medzi Záhorskou Bystricou a Devínskou Novou Vsou sme začali používať tzv. pachové ohradníky,“ priblížila Žgravčáková. Tento úsek je bez klasického oplotenia.

Pachové plašiče fungujú tak, že pachový materiál sa aplikuje na drevené stĺpiky a na zvodidlá, pričom táto látka zvieratám „smrdí“, takže sa tomuto miestu vyhnú. Momentálne sú pachové ohradníky nainštalované na oboch stranách diaľnice v celkovej dĺžke 7 kilometrov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie