• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Na súde pokračuje pojednávanie v kauze Fatima, Jankovská sa ho pre zdravotné problémy nezúčastnila

Na súde pokračuje pojednávanie v kauze Fatima, Jankovská sa ho pre zdravotné problémy nezúčastnila

Ako uviedol bývalý sýkorovec Vida, Jankovská od neho prijala miliónový úplatok a spolu s jej svatom sa mu vyhrážali fyzickou likvidáciou.

13.10.2022 (Webnoviny.sk) - Bez osobnej účasti obžalovanej bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej pokračuje vo štvrtok na Okresnom súde v Trnave pojednávanie v prípade vydierania Michala Vidu, ktorý v minulosti patril k zločineckej skupine sýkorovcov.

Zmeny vo výpovedi

Okrem Jankovskej je v tejto kauze obžalovaný aj jej svat Peter Vasko a bývalý funkcionár polície Róbert Krajmer. Ten jediný vo štvrtok na súd prišiel, bývalá sudkyňa a jej svat súhlasili s pojednávaním bez ich prítomnosti.


Vida pôvodne od roku 2015 hovoril o trestnej činnosti bývalej sudkyne a neskôr štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, Petra Vaska a ďalších ľudí.

V roku 2018 však otočil a svoje výpovede úplne zmenil. V pozícii svedka na súde dnes uviedol, že Jankovská a Vasko sa mu vyhrážali dlhoročným väzením.


„Peter V. mi povedal, že ak nezmením postoj a nebudem spolupracovať podľa ich nôt, tak sa mi postarajú o to, aby som skončil vo väzení na šestnásť rokov,“ odpovedal Vida na otázku prokurátora Ondreja Repu, prečo v marci 2018 zmenil výpoveď.

Vyhrážky smrťou

Vida tiež uviedol, že Peter Vasko disponoval materiálmi zo „živých“ spisov zo súdov aj z prípravných konaní. Neskôr podľa neho prišlo aj vyhrážanie sa fyzickou likvidáciou.

Vida vo štvrtok na súde opäť zopakoval, že v roku 2001 Monike Jankovskej ako sudkyni Okresného súdu v Trenčíne osobne priniesol úplatok vo výške tri milióny slovenských korún.


Úplatok bol podľa neho súčasťou plánu, ako získať lukratívnu nehnuteľnosť v Trenčíne, ktorú vlastnili podnikatelia Ondrej Janíček a Jozef Strelčík, čo sa aj vtedy podarilo.

Zlý zdravotný stav Jankovskej

Monika Jankovská na pojednávanie neprišla, rovnako ako v septembri je dôvodom jej zlý zdravotný stav. Podľa jej obhajcu Petra Erdősa však vypovedať chce.

„Moja klientka deklarovala súdu, že chce vypovedať v tejto veci a chce sa zúčastňovať pojednávaní. Bol to predovšetkým jej lekár, ktorý jej aktuálne neodporučil zúčastňovať sa na akýchkoľvek vyšetrovacích úkonoch," povedal Erdős.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Na diaľnici D1 sa stala reťazová nehoda, zrazilo sa osem áut

na dialnici d1 sa stala retazova nehoda zrazilo sa osem aut

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Na diaľnici D1 smere od Popradu na Prešov v 365. kilometri hlási polícia reťazovú dopravnú nehodu. Ako pre agentúru SITA potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, ide o zrážku asi ôsmich vozidiel. Podľa jej slov zatiaľ nie sú hlásené vážne zranenia, úsek je ale neprejazdný.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky.


Počasie