• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Na súd s Trnkom v kauze zatajovania nahrávky Gorila prišiel vypovedať aj Čižnár (foto)

Na súd s Trnkom v kauze zatajovania nahrávky Gorila prišiel vypovedať aj Čižnár (foto)

Dobroslav Trnka je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014.

7.9.2021 (Webnoviny.sk) - Na súd s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom v kauze zatajovania nahrávky známej ako Gorila prišiel v utorok vypovedať aj ďalší bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Trnka je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Nahrávku mu podľa obžaloby poskytol do úschovy v súčasnosti odsúdený podnikateľ Marian Kočner. Neskôr bola použitá pri vydieraní finančníka Jaroslava Haščáka.

Stretnutie na úrade vlády

Čižnár pred súdom opísal stretnutie na Úrade vlády SR s vtedajším premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a Trkom. Obžalovaný im mal na stretnutí pustiť časť z nahrávky Gorila.

Podľa Čižnára na to Fico reagoval, s otázkou „Čo to má byť?“. Obžalovaný mal odpovedať, že „také zaujímave veci“ a následne Fico obžalovaného vyhodil. Malo sa to stať v roku 2008 alebo 2009. Čižnár uviedol, že identifikoval hlas nebohého dlhoročného člena strany Smer – sociálna demokracia Františka Határa. Druhý hlas, ktorý má údajne patriť podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi nespoznal. „Doteraz ľutujem, že som sa tam nechal nahovoriť ísť,“ dodal Čižnár.


Trnka po Čižnárovej výpovedi skonštatoval, že k takémuto opisovanému stretnutiu nikdy neprišlo. „Udalosti, ktoré spomínal pan Čižnár, keď ma mal doktor Fico vyhodiť z úradu vlády, si musel svedok Čižnár pomýliť s nejakým iným stretnutím. Ja som nemal žiadne problémy s doktorom Ficom. Naopak, doktor Fico v tom čase 2008 – 2009 mohol byť oprávnene nahnevaný na doktora Čižnára, nakoľko tento zabránil sestre doktora Fica v kariérnom postupe na prokuratúre a vzhľadom na tú situáciu som tento problém riešil ja,“ pokračoval Trnka.

Trnka sa cíti nevinný

Podľa polície Trnka zločin spáchal ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas.

„Od osoby mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní,“ informovala ešte začiatkom marca polícia.


Podľa záverov vyšetrovateľa si tak Trnka nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona, a to stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel. Na pondelkovom pojednávaní bývalý generálny prokurátor vyhlásil, že sa cíti nevinný a zároveň odmietol možnosť uzatvoriť dohodu o vine a treste. Trnka pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie