• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Na starobné penzie za pol roka chýbalo 1,7 miliardy eur, opäť pomohli aj peniaze určené na iné účely

Na starobné penzie za pol roka chýbalo 1,7 miliardy eur, opäť pomohli aj peniaze určené na iné účely

Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za prvých šesť mesiacov tohto roka predstavovali 4,44 miliardy eur.

Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov presunula Sociálna poisťovňa v prvom polroku tohto roka 1 miliardu 265 miliónov eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia. Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž takmer o 1,73 miliardy eur vyššie ako príjmy tohto fondu.

Nedostatok peňazí na výplatu penzií

Po využití minuloročného prebytku v tomto fonde vo výške 632,7 milióna eur tak ku koncu júna v starobnom dôchodkovom fonde chýbala 1 miliarda 93 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až jún tohto roka.

Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 620 miliónov eur z rezervného fondu solidarity a ďalších 410 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia.

Vykrývanie výdavkov

Fond poistenia v nezamestnanosti na starobné penzie prispel čiastkou 150 miliónov eur, z fondu úrazového poistenia poisťovňa vzala 70 miliónov eur a z fondu garančného poistenia ďalších 15 miliónov eur.

Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za prvých šesť mesiacov tohto roka predstavovali 4,44 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 2,72 miliardy eur.


Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, či úrazových dávok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie