• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Na slovenských školách sa vzdelávajú tisícky žiakov z Ukrajiny, najviac ich je v Bratislavskom kraji

Na slovenských školách sa vzdelávajú tisícky žiakov z Ukrajiny, najviac ich je v Bratislavskom kraji

Na slovenských školách sa vzdeláva 9 732 žiakov z Ukrajiny, z toho je takmer 1 600 je v materských školách, skoro 7 300 na základných školách a na stredných školách sa vzdeláva viac ako 860 žiakov.

Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR s tým, že údaje sú platné k 6. máju.

Najviac žiakov v Bratislavskom kraji

V priemere na každej základnej škole pribudlo na celom Slovensku 800 žiakov, na každý ročník v každom kraji to vychádza na 60 – 100 žiakov z Ukrajiny. Výnimkou je Bratislavský kraj, kde je 200 žiakov na ročník. V Bratislavskom kraji sa totiž vzdeláva najviac žiakov, a to 1 846.


Najmenej žiakov je, naopak, v Banskobystrickom kraji, kde do škôl chodí 573 ukrajinských žiakov. Ministerstvo doplnilo, že v školách sa zamestnalo 230 zamestnancov, z toho 117 začalo pracovať hneď po začatí vojenského konfliktu. „Najčastejšie pracujú ako prevádzkoví a pedagogickí zamestnanci. Z nich 57 najčastejšie našlo prácu v školstve v Bratislavskom kraji,“ uviedlo.

„Od začiatku, keď vypukla vojna na Ukrajine, sa snažíme byť čo najsúčinnejší a pripraviť školy na zvládnutie tejto situácie,“ podotkol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Rezort školstva preto zriadil špeciálnu záložku na svojom webe, ktorá obsahuje podporné materiály, metodické materiály a usmernenia.


Nachádzajú sa tam aj informácie v ukrajinskom jazyku pre rodičov z Ukrajiny. Odbor komunikácie dodal, že v rámci projektu Predškoláci je tiež možné využiť financie vo výške desaťtisíc eur, ktoré rezort školstva poskytne na vybudovanie nových tried či ich vybavenia.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie