• Dnes je: Utorok 29. septembra 2020 meniny má Michal, Michaela

Na slovenských pumpách zrejme budeme tankovať drahší benzín aj naftu

Na slovenských pumpách zrejme budeme tankovať drahší benzín aj naftu

Prudký prepad cien ropy na svetovom trhu v dôsledku koronavírusu viedol k tomu, že tankujeme aj výrazne lacnejšie ako pred rokom

Ceny benzínov a motorovej nafty na slovenských čerpacích staniciach sa budú v nasledujúcich dňoch znova mierne zvyšovať. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„Očakávame, že ceny na pumpách budú nasledujúci týždeň stagnovať alebo môžu aj mierne vzrásť.

Ostatne, aj v predchádzajúcom týždni sme už zaznamenali mierny rast ceny 95-oktánového benzínu aj nafty,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Glasová.

Tankujeme lacnejšie ako vlani

Ceny pohonných látok na našich pumpách minulý týždeň mierne vzrástli. Cena 95-oktánového benzínu sa v 21. tohtoročnom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu nepatrne zvýšila o 0,2 % a nachádzala sa tak na úrovni 1,076 eur za liter. V prípade nafty prišlo k podobnému minimálnemu rastu o 0,1 % a jej cena sa tak nachádzala na úrovni 1,011 eur za liter. Cena 98-oktánového benzínu bola na úrovni 1,260 eur za liter a v porovnaní s predchádzajúcim týždňom nepatrne klesla o 0,1 %.


V porovnaní s úvodom roka, keď boli ceny pohonných látok najvyššie, je nafta a 95-oktánový benzín lacnejší o takmer pätinu a 98-oktánový benzín o približne 17 %. „Prudký prepad cien ropy na svetovom trhu v dôsledku koronavírusu viedol k tomu, že tankujeme aj výrazne lacnejšie ako pred rokom. V medziročnom porovnaní, teda v porovnaní s 21. týždňom 2019, sú ceny benzínu „95“ nižšie až o takmer štvrtinu a nafty o zhruba pätinu,“ dodala Glasová.Ceny ropy rastú

V úvode minulého týždňa (21. týždeň) sa rope Brent podľa analytičky darilo a dostala sa dokonca nad 35-dolárovú úroveň. „Smerom nahor ju hnal optimizmus na trhu prameniaci z uvoľňovania karanténnych opatrení a otvárania jednotlivých ekonomík, čo by malo viesť k rastúcemu dopytu po rope,“ doplnila Glasová. Cenovému rastu na ropnom trhu pomáhali podľa nej aj štatistiky o poklese zásob ropy v USA. „A ruku k dielu pridáva samozrejme aj to, že kartel OPEC+ pomerne výrazne obmedzuje svoju produkciu s cieľom zmierniť previs ponuky nad dopytom,“ dodala Glasová.


Počas tohto týždňa sa však cenám ropy Brent príliš nedarilo a skôr klesali ako rástli. Vplyv na to má podľa analytičky aj rastúce napätie medzi USA a Čínou a obavy zo vzniku nových ohnísk koronavírusu. „Smerom nadol ropu ťahal aj pomerne výrazný rast zásob v USA, čo signalizuje slabý dopyt po tejto komodite. Počas niekoľkých predchádzajúcich týždňov však ceny na ropnom trhu rástli. A od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach,“ uzavrela Glasová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie