• Dnes je: Piatok 24. septembra 2021 meniny má Ľuboš, Ľubor

Na Slovensku uzavreli štvrtý prípad možného úmrtia po očkovaní, muž dostal vakcínu od AstraZenecy

Na Slovensku uzavreli štvrtý prípad možného úmrtia po očkovaní, muž dostal vakcínu od AstraZenecy

Ku dnešnému dňu eviduje ŠÚKL spolu štyri úmrtia v súvislosti s očkovaním.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) uzavrel štvrtý prípad možného súvisu medzi očkovaním a úmrtím. Išlo o pacienta vo veku 44 rokov, ktorý bol očkovaný prvou dávkou vakcíny Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca.

Podľa pitevného záveru pacient zomrel na základe jeho existujúcich chronických ochorení a vzniknutých zdravotných komplikácií po očkovaní.

ŠÚKL preto vyhodnotil súvis medzi očkovaním a úmrtím ako možný.

Hlásenie posielajú do európskej databázy

Ku dnešnému dňu eviduje ŠÚKL spolu štyri úmrtia v súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna a Vaxzevria) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne Vaxzevria). Pri iných uzavretých prípadoch, vrátane niektorých medializovaných, bol súvis vylúčený.

„Aj ak súvis nebol potvrdený, ale úmrtie bolo štátnemu ústavu nahlásené, hlásenie zasielame spolu s jeho popisom do európskej databázy nežiaducich účinkov,“ uviedol štátny ústav.

Nežiaduce účinky

V súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19 štátny ústav k 17. júnu eviduje 6 130 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 495 závažných, čo predstavuje 8 %. K vakcíne Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech eviduje ŠÚKL 2 708 hlásení, z nich bolo 236 závažných.


V prípade Moderny ide o 634 hlásení, z toho 41 závažných. K vakcíne AstraZeneca bolo zaevidovaných 2 741 hlásení, 217 bolo závažných. V prípade 47 hlásení nebol uvedený názov vakcíny a tejto údaj štátny ústav dožiadal.


Celkovo bolo na Slovensku k 16. júnu tohto roka prvou dávkou zaočkovaných 1 921 294 osôb, druhou dávkou 1 216 239 osôb.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie