• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Na Slovensku už odštartovala letná turistická sezóna, môže pomôcť viacerým prevádzkam

Na Slovensku už odštartovala letná turistická sezóna, môže pomôcť viacerým prevádzkam

Pandémia nespôsobila hromadný krach cestovných kancelárii, na jún už väčšina z nich hlási vypredané kapacity.

9.6.2021 (Webnoviny.sk) - Na Slovensku odštartovala letná turistická sezóna. Ministerstvo dopravy a výstavby SR pritom verí, že práve leto pomôže mnohým prevádzkam, ktoré boli pre pandémiu koronavírusu dlho zatvorené.

Ako na tlačovej besede informovala štátna tajomníčka Katarína Bruncková, spotrebiteľské správanie je ešte stále rozpačité, no rezort verí, že k rozbehu sezóny pomôže aktuálne pekné počasie.

Cestovné kancelárie zažili ťažké mesiace

Ako doplnil prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr Roman Berkes, minulý rok ako aj prvých päť mesiacov tohto roka boli pre cestovné kancelárie veľmi náročné. Zaznamenali viac ako 90-percentný pokles klientely, no napriek tomu neprišlo k hromadnému krachu kancelárií a tie sú dnes pripravené ďalej poskytovať svoje služby. Na jún už väčšina z nich hlási vypredané kapacity a podľa Berkesa sa im darí reštartovať sezónu.

Štát už vyplatil 76 miliónov eur

K udržaniu prevádzok cestovného ruchu prispela podľa štátnej tajomníčky aj poskytnutá štátna pomoc. Do dnešného dňa ministerstvo prijalo viac ako 13-tis. žiadostí v sume asi 120 mil. eur. Z tejto sumy už bolo vyplatených asi 76 mil. eur, okolo 4 500 žiadostí je ešte rozpracovaných.

Rezort pritom pokračuje v prípravách veľkej schémy pre väčšie cestovné kancelárie, lyžiarske strediská, či siete hotelov. Realitou by mohla byť do pár dní.

Ďalšia štátna pomoc pre cestovky

Vláda v stredu schválila v súvislosti s cestovnými kanceláriami štátu pomoc v podobe poskytnutia návratnej finančnej výpomoci na zabezpečenie ich likvidity. Parlament bude o návrhu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením koronavírusu z dielne ministerstva financií rokovať zrýchlene.


Vďaka tejto pomoci by kancelárie mali vedieť klientom vrátiť zálohy na nezrealizované či stornované zájazdy. Berkeš odhadol, že vouchre by aktuálne mali mať hodnotu 50 až 60 mil. eur a týkajú sa okolo 150-tis. klientov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie