• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Na Slovensku spustili čakáreň na očkovanie vakcínou Sputnik V, bude dostupná v každom kraji

Na Slovensku spustili čakáreň na očkovanie vakcínou Sputnik V, bude dostupná v každom kraji

Prví ľudia by mali byť ruským Sputnikom zaočkovaní 7. júna.

Ľudia sa už môžu prihlasovať na očkovanie Sputnikom V. Čakáreň na očkovanie ruskou vakcínou je už spustená.

Povedal to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že čakáreň na očkovanie ruskou vakcínou je už spustená.

Na stránke www.korona.gov.sk si môžu neregistrovanú vakcínu Sputnik V vybrať osoby vo veku od 18 do 60 rokov, upresnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Ako minister uviedol, prvý raz podajú záujemcom túto vakcínu 7. júna. V každom kraji bude Sputnik V podávať jedno očkovacie centrum.

Doladiť treba ešte logistiku

Pri prihlasovaní sa na očkovanie bude k dispozícii formulár o nežiaducich účinkoch aj informovaný súhlas. Očkovať ruskou vakcínou bude možné v očkovacích centrách v Bratislave, Lučenci, Michalovciach, Nových Zámkoch, Humennom, Bojniciach, Piešťanoch a Žiline.

Aktuálne sa podľa ministra rieši logistika očkovania, rozvoz vakcín, ich uskladnenie a následné používanie. Podotkol však, že logistika pri ruskej vakcíne je najkomplikovanejšia, skladovať sa totiž musí pri teplote mínus 20 stupňov, po príprave do striekačky vydrží dve hodiny.

Sputnik obmedzí možnosti cestovania

Šéf rezortu zdravotníctva doplnil, že Európska únia bude po spustení COVID passov pri cestovaní uznávať iba registrované vakcíny.

„Sputnik možnosť cestovať ľuďom obmedzí,“ konštatoval. Lengvarský opäť pripomenul, že Sputnik V sa môže podávať osobám od 18 do 60 rokov. Počet dávok pre 100-tisíc osôb, ktoré má Slovensko aktuálne k dispozícii, bude podľa neho stačiť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie