• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Na Slovensku sa sčítalo už viac ako päť miliónov ľudí, desaťtisíce využili asistentov

Na Slovensku sa sčítalo už viac ako päť miliónov ľudí, desaťtisíce využili asistentov

Asistované sčítanie najlepšie pokračuje v krajoch, kde žijú najmä marginalizované rómske komunity a časť seniorov.

25.5.2021 (Webnoviny.sk) - Počet ľudí, ktorí absolvovali sčítanie obyvateľstva elektronicky alebo asistovane, prekročil päť miliónov. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa pre sčítanie obyvateľov Jasmína Stauder.

Počas tretieho týždňa asistovaného sčítania vyplnilo formulár na kontaktnom mieste alebo s pomocou mobilného asistenta viac ako 73-tisíc ľudí. Celkovo sa za tri týždne asistovane sčítalo viac ako 180-tisíc ľudí.

Najviac sčítaných má Prešovský kraj

Asistované sčítanie najlepšie pokračuje v krajoch, kde sa predpokladalo jeho využitie pre digitálne vylúčené skupiny obyvateľov, najmä marginalizované rómske komunity a časť seniorov. Ide najmä o Prešovský a Košický kraj. V Prešovskom kraji sa asistovane zatiaľ sčítalo takmer 50-tisíc obyvateľov, čo predstavuje takmer tretinu z celkového počtu asistovane sčítaných na Slovensku.

V Košickom kraji to bolo vyše 45-tisíc obyvateľov. Asistované sčítanie sa oproti minulému týždňu podľa ŠÚ SR uspokojivo rozbehlo aj v Banskobystrickom kraji (27-tisíc obyvateľov) a postupne sa rozbieha v Nitrianskom kraji, kde ho využilo zatiaľ 18,5-tisíca ľudí.

V Luniku IX sa nesčítala ani polovica

ŠÚ SR konštatuje, že hoci asistované sčítanie prebieha uspokojivo, stále eviduje sedem obcí, v ktorých sa zatiaľ nesčítala ani polovica obyvateľov. Ide o obec Muľa v Banskobystrickom kraji, obce Podhorany a Krajná Bystrá v Prešovskom kraji, obce Rudňany, Boliarov a Žehra v Košickom kraji a mestská časť Košice – Lunik IX.


Asistované sčítanie bude ukončené 13. júna. ŠÚ SR preto vyzýva ľudí, aby pomohli svojej obci alebo mestu a zúčastnili sa na asistovanom sčítaní. K dispozícii pritom majú 3 162 kontaktných miest, 3 802 stacionárnych asistentov a k obyvateľom domov je pripravených prísť 5 021 mobilných asistentov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie