• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Na Slovensku sa podarí každý rok objaviť nový druh huby, ide o európsky unikát

Na Slovensku sa podarí každý rok objaviť nový druh huby, ide o európsky unikát

Za posledných päť rokov sa mykológom podarilo na Slovensku objaviť napríklad drobnojazýček sivozelený, misôčku drevnú, čírovec badínsky.

Slovensko je v objavovaní nových druhov húb európskym unikátom. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol popredný slovenský mykológ Vladimír Kunca z Technickej univerzity vo Zvolene.

Nový, celosvetovo nepoznaný druh huby sa na Slovensku podarí objaviť každý rok, niekedy aj polrok.

„Slovensko je mykologicky málo preskúmanou krajinou s pestrými a často celkom zachovalými biotopmi, kde prežívajú aj druhy húb, ktoré ešte nikto neopísal. Určité druhy húb prežívali až doteraz bez povšimnutia.


Na druhej strane, niektoré druhy sa nerozpoznávajú ľahko, ale moderné molekulárne analýzy uľahčujú rozpoznanie nových druhov. Molekulárne analýzy sa už zároveň v dnešnej dobe pri opise nových druhov húb vo vedeckých prácach vyžadujú,“ povedal Kunca.

Objavené druhy

Za posledných päť rokov sa mykológom podarilo na Slovensku objaviť napríklad drobnojazýček sivozelený, misôčku drevnú, čírovec badínsky či hubu nazvanú „jazýček“.


Podľa Kuncu možno hľadať príčiny v jedinečnosti slovenskej prírody. „Slovensko je unikátne často celosvetovo výnimočnou kombinácia prírodných podmienok v krajine Karpát a jej okolia. Stále sa tu dajú objaviť druhy húb, ktoré ešte nikto nepozná,“ vysvetlil Kunca.

Rôzne druhy húb

Lokality bohaté na výskyt húb sa nachádzajú v každej krajine. Odborníci ich zvyknú nazývať „mykologickými hotspotmi“. Na Slovensku to sú podľa Kuncu hlavne niektoré pralesy s výnimočnými drevnými hubami vzácnymi v celom svete, či teplomilné dubiny Štiavnických vrchov, kde často rastú rôzne stredomorské druhy húb aj takzvané „farebné huby“.


Kunca dodal, že po celom území Slovenska sa nachádzajú rôzne miesta priaznivé pre niekoľko druhov podzemných húb, ale aj chemicky nezasiahnuté a dlhodobo zachovalé trávne a lúčne spoločenstvá, na ktorých možno nájsť množstvo húb.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie