• Dnes je: Pondelok 25. septembra 2023 meniny má Vladislav

Na Slovensku sa hlási k Židovskej náboženskej obci len 2000 ľudí, najviac ich je na západe

Na Slovensku sa hlási k Židovskej náboženskej obci len 2000 ľudí, najviac ich je na západe

Údaje o židovskej komunite ukazujú veľmi významné zníženie jej početnosti.

23.1.2023 (Webnoviny.sk) - Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára, si svet pripomína milióny zavraždených počas druhej svetovej vojny. Holokaust sa na Slovensku podľa Ústavu pamäti národa najvýraznejšie prejavil na židovskej populácii, išlo celkovo o približne 70-tisíc židovských obetí.

Ako v tlačovej správe informuje hovorkyňa štatistického úradu pre Sčítanie osôb, domov a bytov (SODB 2021) Jasmína Stauder, údaje o židovskej komunite ukazujú veľmi významné zníženie jej početnosti, ktoré bolo popri holokauste akcelerované najmä emigráciou a asimiláciou.

Ako to bolo v minulosti?

Podľa sčítania ľudu v roku 1880 žilo na území dnešného Slovenska 140 681 obyvateľov hlásiacich sa k židovskému náboženskému vyznaniu a predstavovali 5,7 percenta obyvateľstva. Početnosť obyvateľov hlásiacich sa k židovskému náboženskému vyznaniu sa do roku 1930 pohybovala medzi 135-tisíc až 141-tisíc.

V období 1880 až 1930 podiel židovského náboženského vyznania pozvoľna klesal z 5,7 percenta v roku 1880 na 4,1 percenta v roku 1930. Výrazný pokles v počte bol zaznamenaný pri sčítaní obyvateľov v roku 1950, ktorý uvádza 7 476 obyvateľov hlásiacich sa k židovskému náboženskému vyznaniu (0,2 percenta).

V sčítaniach 1961 – 1980 sa náboženské vyznanie nezisťovalo. V roku 1991 židovské náboženské vyznanie deklarovalo 912 obyvateľov.

Najmenej je ich v Trenčianskom kraji

Údaje z posledného sčítania v roku 2021 ukazujú, že v súčasnosti žije na Slovensku 2 007 obyvateľov, ktorí sa hlásia k Židovskej náboženskej obci, čo predstavuje 0,04 percenta všetkých obyvateľov.

Z regionálneho hľadiska žilo k 1. januáru 2021 najviac obyvateľov hlásiacich sa k židovskému náboženskému vyznaniu v Bratislavskom kraji (839), najmenej v Trenčianskom kraji (95). Podľa údajov SODB 2021 žije na Slovensku 596 obyvateľov so židovskou národnosťou.

Najviac obyvateľov so židovskou národnosťou sa sústreďuje na západnom Slovensku, a to konkrétne v Bratislavskom kraji (195), najmenej v Trenčianskom kraji (42).

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára. Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN 1. novembra 2005 na 42. plenárnom zasadaní. Tento deň má pripomínať utrpenie obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. V rámci genocídy namierenej na židovské etnikum bolo vyvraždených okolo 6 miliónov Židov ale nacistická perzekúcia postihla aj ďalšie etnické, náboženské a politické skupiny. Dátum určilo Valné zhromaždenie OSN na 27. januára, pretože v tento deň v roku 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 25. september 2023

horoskopy na dnes pondelok 25 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Sentimentálne nálady sú na príťaž nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Nemali by ste sa stále ľutovať, radšej konečne urobte konkrétne kroky, na nápravu súčasného stavu.

Býk 21.4. - 21.5.

Vašu citlivú dušu podporí človek, ktorého ste poznali len z videnia. Dobre si však premyslite, či vaše novo prebudené city neohrozia harmóniu v partnerskom zväzku.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte pocit, že sa všetci sprisahali proti vám? Situácia sa zmení po absolvovaní rozhovoru, ktorý vás čaká okolo obeda. Zosilnie vaša slabosť pre opačné pohlavie.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnešok je priaznivý pre tých, ktorí potrebujú nové nápady a inšpiráciu. Venujte pozornosť aj zdanlivým maličkostiam, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako rozhodujúce.Všetky Horoskopy pre Pondelok 25. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie