• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Na Slovensku sa budú rušiť pôrodnice, obavy majú najmä rómske komunity

Na Slovensku sa budú rušiť pôrodnice, obavy majú najmä rómske komunity

Povinnosťou pri pôrodniciach od januára budúceho roka bude mať neonatologické oddelenie, jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov a prítomnosť anestéziológia 24 hodín sedem dní v týždni.

Optimalizácia siete nemocníc priniesla okrem novej kategorizácie zdravotníckych zariadení aj presun pôrodov z gynekologicko-pôrodníckych oddelení v piatich okresoch. Ide o okresy Snina, Partizánske, Myjava, Kráľovský Chlmec a Revúca, ktoré nedosahovali ani len 400 pôrodov ročne.

S postupom súhlasia aj odborníci

Predstavitelia Inštitútu zdravotných analýz, vedenia nemocníc Svet zdravia a zamestnancov príspevkovej organizácie Zdravé regióny išli túto tému vysvetliť do Rožňavy, Humenného a Trebišova marginalizovaným rómskym komunitám. V tlačovej správe to uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Koordinátori Zdravých regiónov, ktorí pracujú v marginalizovaných rómskych komunitách, tlmočili obavy ich klientok z časov dojazdu, či kvality zdravotníckych úkonov. Rezort zdravotníctva považuje za dôležité práve správne nasmerovanie budúcich matiek, plánovanie pôrodu, prípravu na príchod do pôrodnice, a najmä návštevy predpôrodnej poradne.

„Vnímame, že presun pôrodníc je skutočne citlivá téma. Avšak, čím menej výkonov má nemocnica, tým menej skúseností má personál s pôrodom, najmä, ak by sa vyskytli komplikácie. Súhlasia s nami aj odborní lekári, aj zdravotnícki analytici. Poskytovaná zdravotná starostlivosť v nemocnici musí byť na profesionálnej úrovni a musí byť zabezpečená profesionálmi s adekvátnymi skúsenosťami a praxou,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Pôrodnice sú pripravené

Zástupcovia nemocníc deklarovali pripravenosť na prijímanie pacientiek z presunutých pôrodníc. „Naše pôrodnice a novorodenecké oddelenia v Humennom, Rožňave a Trebišove sú pripravené kapacitne aj personálne na zvládnutie vyššieho počtu pôrodov. Pracoviská prešli komplexnými modernizáciami a rodičkám poskytujú vysoký štandard komfortu a bezpečnosti. Súčasne budú maximálne ústretové k spolupráci s regionálnymi asistentmi zdravia pri predpôrodnej príprave rodičiek z vylúčených skupín obyvateľstva,“ povedal generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Radoslav Čuha.

Povinnosťou pri pôrodniciach od januára budúceho roka bude mať neonatologické oddelenie, jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov a prítomnosť anestéziológia 24 hodín sedem dní v týždni. Tieto vybavenia sú dôležité pre bezpečie rodičky a novorodenca. Vďaka tomu, že pribudnú jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodencov do všetkých pôrodníc, sa podľa rezortu zdravotníctva vyhneme niektorým presunom a starostlivosť o novorodencov bude lepšia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie