• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Na Slovensku pribudnú chránené areály aj prírodné rezervácie, ich vznik schválila vláda

Na Slovensku pribudnú chránené areály aj prírodné rezervácie, ich vznik schválila vláda

Predmetom ochrany na chránených lokalitách budú rastliny a živočíchy európskeho a národného významu.

Na Slovensku pribudnú tri nové chránené areály, dve prírodné rezervácie a jedna národná prírodná rezervácia.

Na stredajšom rokovaní to na návrh Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) odsúhlasila vláda.

Chránené areály Horný tok Chotčianky, Horný tok Výravy, Laborec, národná prírodná rezervácia Plavno a prírodné rezervácie Pokoradzské jazierka a Brezové budú vyhlásené nariadením vlády. To má vstúpiť do platnosti od 1. augusta tohto roku. Predmetom ochrany na chránených lokalitách budú rastliny a živočíchy európskeho a národného významu.

Horný tok Chotčianky i Výravy

Chránený areál Horný tok Chotčianky sa nachádza na území obce Driečna v okrese Stropkov. Jeho celková výmera chráneného územia bude 2,5 hektára a platiť na ňom bude druhý stupeň ochrany. Rovnaká ochrana pritom bude vyhlásená aj v prípade chráneného areálu Horný tok Výravy. Ten sa rozprestiera na území obcí Výrava, Svetlice a Zbojné v okrese Medzilaborce.

Jeho veľkosť bude dosahovať takmer 19,5 hektára. V okrese Medzilaborce sa nachádza aj chránený areál Laborec, ktorého výmera dosiahne takmer 25 hektárov. Laborec spadá pod katastrálne územie obcí Čertižné, Habura a Borov. Rastliny a živočíchy v ňom budú chránené tretím stupňom ochrany.

Rezerváciu Pokoradzké jazierka rozdelia na dve zóny

Národná prírodná rezervácia Plavno sa nachádza v okrese Banská Bystrica v katastrálnom území obce Šalková. Jej celková rozloha bude veľká 52,5 hektára. Rezervácia bude rozdelená na dve zóny – A a B. Zóna A bude mať výmeru viac ako 28 hektárov, zóna B 24,5 hektára. V prvej menovanej bude platiť najprísnejší, piaty stupeň ochrany, v druhej štvrtý stupeň ochrany.

Na dve zóny bude rozdelená aj prírodná rezervácia Pokoradzské jazierka ležiaca na území obcí Dražice, Nižná Pokoradz a Vyšná Pokoradz v okrese Rimavská Sobota. Tá dosiahne rozlohu takmer 65 hektárov. V zóne A veľkej 11,55 hektára bude platiť piaty, v zóne B veľkej 52,8 hektára štvrtý stupeň ochrany. V katastrálnom území obce Štrba sa nachádza prírodná rezervácia Brezové veľká 16,8 hektára. Na jej území platí štvrtý stupeň ochrany.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie