• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Na Slovensku potvrdili výskyt delta variantu koronavírusu, muž pricestoval zo zahraničia

Na Slovensku potvrdili výskyt delta variantu koronavírusu, muž pricestoval zo zahraničia

Ide o muža, ktorý bol na futbale v Petrohrade, osoba sa aktuálne nachádza v domácej karanténe.

Na Slovensku laboratórne potvrdili výskyt delta variantu koronavírusu. Tzv. indickú mutáciu identifikovali v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Informáciu pred rokovaním vlády potvrdil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Spresnil, že ide o muža, ktorý bol na futbale v Petrohrade.

Muž nebol v úzkom kontakte s inými osobami, aktuálne je v karanténe a je sledovaný. „Zatiaľ nejaké nebezpečenstvo nehrozí. Verím tomu, že to tak aj skončí,“ konštatoval minister.

„Osoba sa aktuálne nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Laboratóriá na žiadosť hlavného hygienika aktuálne vykonávajú sekvenáciu všetkých pozitívnych vzoriek na SARS-CoV-2 s dostatočne vysokou vírusovou náložou.

Variant Delta na nás číha z oboch strán. Takto nás štát pripravuje na tretiu vlnu pandémie

Na Slovensku je dnes stále najviac rozšírený variant koronavírusu Alfa, ktorý svojho času dominoval v Spojenom kráľovstve. Na ostrovoch ho však už vytlačil variant Delta, ktorý spôsobuje enormné problémy najmä v Indii.

Odborníci preto tvrdia, že na príchod Delta variantu na Slovensko musíme byť pripravení, v Británii totiž žije veľké množstvo Slovákov, ktorí sa pravdepodobne počas leta prídu domov. Indická mutácia však na nás číha aj z opačnej strany.

Ruskí virológovia tvrdia, že variant Delta je dnes najrozšírenejším kmeňom v Moskve. Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 sa za posledné dva týždne strojnásobil, na COVID oddelenia nemocníc museli v hlavnom meste pridať 5 000 lôžok.


Medzitým stále ďalšie a ďalšie štúdie potvrdzujú, že indický kmeň je doteraz najnebezpečnejšou mutáciou vírusu SARS-CoV-2. Je to najprenosnejšia forma koronavírusu a pravdepodobne tiež smrteľnejšia.

Infekčnejší aj smrteľnejší

Variant, ktorý bol predtým známy pod názvom B.1.617.2, bol prvýkrát objavený v Indii vo februári tohto roka, odvtedy ho potvrdili už vo viac ako 70 krajinách sveta, ako píše magazín The Economist.


V júni zverejnená štúdia britskej vládnej agentúry Public Health England naznačuje, že by sa mohol šíriť takmer 2,5-krát rýchlejšie ako pôvodný vírus. Zdá sa tiež, že variant Delta vedie k závažnejšiemu ochoreniu, nakoľko zvyšuje riziko hospitalizácie.


Našťastie, očkovanie proti tomuto kmeňu je takmer rovnako účinné, ako pri iných variantoch. V porovnaní s variantom Alfa znižuje prvá dávka vakcíny Comirnaty alebo Vaxzevria pri variante Delta riziko nakazenia sa z 50 na 33 percent.

Pripravení?

Obavy z tretej vlny pandémie spôsobenej týmto variantom sú preto na mieste. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) minulý týždeň vyhlásil, že sa na príchod Delta mutácie musíme pripraviť. Ako?


Štát sa už teraz snaží zachytávať všetky kontakty osôb, ktoré sa vrátili z rizikových krajín.

„Pokiaľ budeme mať presný obraz o tom, z akých krajín sa ľudia vracajú a budeme ich vedieť testovať, tak to uľahčí situáciu aj iným v prípade, že by sa tu začali objavovať nejaké zvýšené počty a prípadne aj Delta,“ uviedol minister v televíznej relácii TA3.


V pondelok po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR povedal, že zatiaľ sa cestovanie obmedzovať nebude, ale vstupenkou na Slovensko od istej doby bude očkovanie a registrácia v takzvanej eHranici s potvrdením z PCR testovania, ktoré bude vykonané piaty až siedmy deň podľa nariadenia Úradu verejného zdravotníctva.

Policajný prezident Peter Kovařík ešte pred zasadnutím zdôraznil, že v prípade, že Delta dorazí na Slovensko, sú pripravení na hraniciach v spolupráci s armádnymi zložkami zasiahnuť. Kľúčové bude podľa neho takisto fungovanie eHranice.


Lengvarský tiež uviedol, že bez toho, aby bol človek zaregistrovaný v rámci eHranice a mal PCR test, nebude pustený na Slovensko. Zatiaľ však na hraniciach príslušníci Policajného zboru SR celodenne nehliadkujú.


Kovařík povedal, že služby 24 hodín denne a sedem dní v týždni budú mať až vtedy, keď dostanú takéto nariadenie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie