• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Na Slovensku padali teplotné rekordy a ďalšie sa očakávajú

Na Slovensku padali teplotné rekordy a ďalšie sa očakávajú

Mimoriadne teplo bolo v nedeľu najmä v Hurbanove.

21.10.2019 (Webnoviny.sk) - V nedeľu padali na Slovensku teplotné rekordy na dátum 20. októbra. Mimoriadne teplo bolo najmä v Hurbanove, kde teplota vystúpila až na 25,2°C.

„V južnej polovici západného Slovenska sme na viacerých miestach namerali najvyššiu teplotu v histórii meraní pripadajúcu na 20.október,“ konštatoval na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) s tým, že v pondelok môže byť ešte teplejšie.

Rekordy zaznamenali meteorológovia aj v iných častiach Slovenska, no len sporadicky.

Napríklad v Tisinci pri Stropkove namerali v nedeľu 21,4°C, čo pre túto lokalitu znamená rekord na daný dátum. V severejnejších oblastiach rekordy na daný deň nepadali.


V pondelok očakáva SHMÚ slnečné počasie a prevažne mierny južný vietor, preto je pravdepodobné, že najvyššia denná teplota na daný dátum bude prekonaná už na väčšine územia.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieCez leto padli stovky teplotných rekordov, tretina z nich v Nemecku


Počas tohtoročného leta padlo na severnej pologuli takmer 400 teplotných rekordov. Hovoria o tom analýzy teplotných záznamov.

Teplotné rekordy zaznamenali medzi 1. májom a 30. augustom v 29 krajinách. Tretina z nich pripadá na Nemecko, nasledované Francúzskom a Holandskom. Analýzy realizoval kalifornský klimatický inštitút Berkeley Earth.

Rekordy aj vo Francúzsku

Počas leta bolo na severnej pologuli 1200 miest, na ktorých zaznamenali najvyššie teploty v histórii v danom mesiaci. Dáta zahŕňali merania z meteorologických staníc, ktoré mali najmenej 40-ročné záznamy pozorovaní. Informuje o tom britská mediálna spoločnosť BBC.


Vlny horúčav v Európe počas júna a júla prelomili množstvo miestnych aj celoštátnych rekordov. Vo Francúzsku vystúpila teplota na rekordných 46 stupňov Celzia, teplotné rekordy sa prepisovali aj v Spojenom kráľovstve, Belgicku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku.


Viac ako 30 rekordov padlo tiež v Spojených štátoch, desať teplotných rekordov zaznamenalo aj Japonsko, kde v dôsledku horúčav zomrelo 11 ľudí.

Rekordy padali aj v 2010 a 2013


Toto leto sa podľa vedca Roberta Rohdeho z Berkeley Earth vyznačovalo veľmi veľkým počtom historicky najvyšších teplôt v Európe. „Nektoré miesta v Európe majú viac ako 150-ročnú históriu pozorovania počasia, napriek tomu zaznamenali nové teplotné rekordy,“ povedal doktor Rohde pre BBC.


Celkovo padlo toto leto 396 teplotných rekordov. Doteraz najviac rekordov zaznamenali v roku 2010 a 2003. Tohtoročný júl je však považovaný za celosvetovo najteplejší mesiac v histórii, keď o 0,04 stupňa Celzia prekonal júl z roka 2016. Nasledoval po celosvetovo najteplejšom júni v histórii meraní.


Vedci sa zhodujú na tom, že vlny horúčav sú výsledkom klimatických zmien spôsobených človekom.


Výskumná loď RV Polarstern splynie s ľadom, stovky vedcov budú skúmať dopad klimatických zmien


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie