• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Na Slovensku máme jedny z najlacnejších liekov v EÚ, ale problémom je ich nedostatok

Na Slovensku máme jedny z najlacnejších liekov v EÚ, ale problémom je ich nedostatok

Vďaka cenovým reštrikciám a preregulovanosti trhu s liekmi máme jedny z najlacnejších liekov v Európe, súčasná inflácia sa na cenách liekov nijako neprejavila.

Za ostatné roky sa podarilo dosiahnuť, že Slovensko má jedny z najlacnejších liekov v Európskej únii. Patríme však medzi krajiny, kde sú lieky veľmi nedostupné.

Faktory ako starnúca populácia, skoršia diagnostika a viac chronicky chorých pacientov sú veľkou výzvou pre zdravotnícke rozpočty krajín EÚ.

Pandémia COVID-19, vojna na Ukrajine, narastajúca inflácia a pretrvávajúca energetická kríza vytvára zložitú situáciu pre zabezpečovanie dostupnosti liekov v celej Európe, ale hlavne v jej strednej a východnej časti. Uviedla to Asociácia pre generické a biosimilárne lieky GENAS.

Generické lieky a ich úloha

Kontinuálny nárast cien vstupných surovín ako aj zvyšovanie nákladov na výrobu liekov sú v priamom kontraste s plynulým znižovaním cien liekov. Dôkazom je zvyšujúca sa miera nedostupnosti liekov pre pacientov.


„Generické a biosimilárne lieky zohrávajú zásadnú úlohu v zvyšovaní dostupnosti liečby pacientom a prispievajú k udržateľnosti systému zdravotnej starostlivosti. Širším využívaním liekov je možné prispieť k zníženiu nedostupnosti liečby na Slovensku,“, konštatuje prezidentka asociácie GENAS Terézia Szádocká.


Generický liek je liek obsahujúci liečivá, ktoré nie sú chránené patentom. Ide o liečivá, ktorých patent stratil platnosť alebo vôbec neboli chránené patentom. Generické lieky tvoria 70 percent liekov vydaných na predpis v EÚ a odčerpávajú iba 30 percent výdavkov na lieky na predpis. Ich úloha v udržateľnosti zdravotného systému je nespochybniteľná.

Jedny z najlacnejších v Európe

Napriek viacerým legislatívnym zmenám je lieková politika na Slovensku podľa GENAS výrazne preregulovaná. Generické a biosimilárne lieky, ktoré na náš trh prichádzajú po skončení patentovej ochrany originálneho lieku, čelia viacnásobnej cenovej regulácii.


Tými sú definované vstupné kritériá a pravidelné referencovanie cien na úrovni priemeru troch najnižších európskych referenčných cien v rámci všetkých krajín EÚ.


V niektorých prípadoch aplikácia centrálnych nákupov taktiež prispieva k roztáčaniu cenovej špirály liekov smerom nadol. Aktuálne však podľa GENAS ani neexistuje efektívny nástroj na relevantné zvýšenie lieku, aj keď priemer troch najnižších referenčných cien v EÚ je vyšší, ako cena lieku na Slovensku.


„Vďaka cenovým reštrikciám a preregulovanosti trhu s liekmi máme jedny z najlacnejších liekov v Európe, súčasná inflácia sa na cenách liekov nijako neprejavila. To samozrejme láka na vývoz do krajín s vyššími cenami liekov,“ tvrdí prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Podpriemerný predaj biosimilárnych liekov

Vytlačenie generických liekov mimo systém a následný mimoriadny dovoz nekategorizovaných liekov extrémne zaťaží verejné zdroje pre zdravotný systém, nezaručí kontinuálnu dostupnosť a nevygeneruje zdroje na reinvestície do zdravotného systému.


„Slovensko patrí k štátom OECD aj EÚ s nadpriemerným, avšak dlhodobo klesajúcim alebo stagnujúcim podielom spotreby generických liekov vo finančnom aj množstvovom vyjadrení. Podiel predaných biosimilárnych liekov stúpa, ale v medzinárodnom porovnaní je podpriemerný,“ uzavrel riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie