• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Na Slovensku každý rok narastá počet kožných nádorov, najviac prípadov je Prešovskom a Trnavskom kraji

Na Slovensku každý rok narastá počet kožných nádorov, najviac prípadov je Prešovskom a Trnavskom kraji

Narastajúci trend nových prípadov sa mierne zastavil až vlani.

Počet kožnýchnádorov každoročne narastá, stúpajú aj náklady na ich liečbu. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) každoročne zaznamenáva stovky prípadov ochorení kože.

Medzi najvážnejšie patrí malígny melanóm, ktorý tvorí až 10 % z celkového počtu kožných nádorov.

Medzi pacientmi s touto diagnózou dominujú ženy a poistenci nad 60 rokov. Ako uviedla manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová, v roku 2011 sa na rakovinu kože liečilo necelých 25-tisíc poistencov VšZP, v roku 2016 to už bolo takmer 29-tisíc ľudí.

Náklady na liečbu stúpli

Narastajúci trend nových prípadov sa mierne zastavil až vlani. V porovnaní s rokom 2019 sa na toto ochorenie liečilo o 4-tisíc poistencov menej, konkrétne 27-tisíc. Napriek tomu, že ich počet poklesol, náklady na liečbu medziročne stúpli približne o 5 mil. eur, a to na 21,7 mil. eur.

Najviac ľudí s touto diagnózou je vo veku od 60 do 79 rokov. Minulý rok tvorili až 58,6 % zo všetkých liečených poistencov. V priemere je medzi nimi viac žien. „Pozreli sme sa aj na to, v ktorých regiónoch je rakoviny kože najviac. Prvenstvo v tomto smere patrí Prešovskému a Trnavskému kraju, najmenej ľudí liečených na rakovinu kože bolo v Nitrianskom kraji,“ spresnil hovorca VšZP Matej Neumann.

Cestovanie do rovníkových oblastí

Ako uviedla dermatovenerologička Michaela Dubčeková, zvýšený výskyt kožných nádorov v posledných rokoch je podporený aj tým, že častejšie cestujeme do rovníkových oblastí, a to aj v zimných mesiacoch.


„Slnečné žiarenie je pre nás dôležité z dôvodu produkcie vitamínu D. Až 90 % tohto vitamínu, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí, zubov a posilnenie imunity, sa dostáva do organizmu práve cez kožu, kde sa tvorí pôsobením UVB žiarenia. Na jeho tvorbu nám však stačí byť na priamom slnku 45 minút týždenne. Nadmerné opaľovanie a nedostatočná ochrana pred slnečným žiarením urýchľuje degeneračné procesy, starnutie pokožky a zvyšuje riziko karcinómu kože,“ uzavrela.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie