• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Na Slovensku je vyše 32-tisíc voľných pracovných miest. Krajniak verí, že ich obsadia Ukrajinci

Na Slovensku je vyše 32-tisíc voľných pracovných miest. Krajniak verí, že ich obsadia Ukrajinci

Ministerstvo práce tvrdí, že v horizonte šesť mesiacov existuje priestor na absorbovanie pracovnej sily aj z cudziny v rozsahu približne 92-tisíc pozícií.

19.3.2022 (Webnoviny.sk) - Na slovenskom trhu práce je v súčasnosti viac ako 32-tisíc voľných pracovných miest vhodných na obsadenie cudzincami. Tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) priblížil, že ide o pozície, ktoré sa dlhodobo nedarí obsadiť pre nízky záujem občanov Slovenska.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Tisíce neobsadených pozícií

Spravidla podľa neho ide o pozície s nižšou úrovňou kvalifikácie, pri ktorých jazyková bariéra nie je prekážkou. Rezort dodal, že čoskoro narastie počet letných sezónnych pozícií na dohodu v rozsahu približne 60-tisíc pracovných miest.

Zhodnotil, že v horizonte šesť mesiacov existuje priestor na absorbovanie pracovnej sily aj z cudziny v rozsahu približne 92-tisíc pozícií.

„Predpokladáme, že v najbližších šiestich mesiacoch si môže nájsť prácu na Slovensku až 32-tisíc občanov Ukrajiny, pričom ide o pracovné miesta, o ktoré nemajú záujem občania Slovenskej republiky. Najväčší podiel záujemcov o prácu z Ukrajiny sa môže uplatniť v sektore operátorov a montérov strojov a zariadení, potom ako pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, napríklad upratovanie, pomocníci v sklade, pomocní pracovníci vo výrobe a potom ako pracovníci v službách a obchode, ako napríklad kuchári, opatrovatelia, čašníci,“ uviedol v tejto súvislosti šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Stimul slovenskej ekonomiky

Ministerstvo konštatovalo, že ak sa na Slovensku odídenci z Ukrajiny zamestnajú, významne sa tiež zredukujú negatívne vplyvy, ktoré by nezamestnaní utečenci odkázaní na štát predstavovali pre verejné financie.


„Desiatky tisíc pozícií vhodných pre občanov Ukrajiny, ktoré zamestnávatelia nedokážu obsadiť, znamená taktiež stimul pre výkon slovenskej ekonomiky. Vzhľadom na skutočnosť, že cudzinec nesmie zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú pre rast miezd prekážkou,“ doplnilo.

Navyše sa Slovákom v dôsledku príchodu pracovníkov z tretích krajín nebude znižovať cena práce, keďže cudzinci obsadzujú najmä tie pracovné miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem, respektíve pre ktoré je na trhu nedostatok pracovnej sily.

Katalóg voľných pozícií v ukrajinskom jazyku

Voľné pozície sú zverejnené aj v ukrajinskom jazyku na portáli Službyzamestnanosti.gov.sk, ktorý spustilo ministerstvo. Záujemcovia o prácu si môžu hľadať zamestnanie z katalógu voľných pracovných miest a priamo kontaktovať zamestnávateľa.

Z aktuálnych údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplýva, že vo februári miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne klesla o desatinu percentuálneho bodu na 6,86 percenta.


„Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidujú výrazný nárast počtu voľných pracovných miest. Medzimesačne došlo k ich nárastu o viac ako tritisíc, teda o 4,25 percenta. Obsadenie voľných pracovných miest pomôže slovenskej ekonomike,“ vysvetlil tlačový odbor MPSVR SR.

Začínajúci učiteľ zarobí menej ako predavačka, analytici volajú po zavedení regionálneho príplatku

Odmeňovanie učiteľov nereflektuje rôzne podmienky dopytu a ponuky ich práce v rôznych regiónoch Slovenska a pri rôznych vyučovacích predmetoch ani kvalitu učiteľov.

Vyplýva to z novej publikácie Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS): S triezvou hlavou o mzdách učiteľov, o ktorej informoval analytik INESS Róbert Chovanculiak.

Nešťastné tabuľkové platy

Analytici považujú súčasné nastavenie miezd učiteľov za príliš administratívne a zamerané na plošné tabuľky. Výsledkom je podľa nich viacero nerovnováh, ktoré v školstve vznikajú.


Za jedno z riešení označili zníženie váhy, ktorú hrajú tabuľky pri odmeňovaní učiteľov a vniesť do systému viac možností pre riaditeľov diferencovať mzdy podľa kvality a hodnoty učiteľov pre školu.

Spolu s tým odporúčajú otvoriť vzdelávací trh a dať čo najviac možností rodičom a žiakom vyberať ši školu, čo vytvorí tlak na kvalitu u poskytovateľov.

Analytici tvrdia, že tieto zmeny a opatrenia sa dajú prijať alebo sa dá na nich začať pracovať bez toho, aby Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR potrebovalo nájsť v rozpočte stovky miliónov eur na drahé plošné zvyšovanie platov učiteľov.

Regionálne príplatky

V prípade regionálnych rozdielov analytici poukázali na to, že priemerná mzda učiteľa v Bratislavskom kraji je 1 484,6 eura, pričom v Prešovskom kraji je to 1 510,5 eura, čo znamená, že bratislavskí učitelia zarábajú o 1,7 percenta menej ako prešovskí. Zároveň podotkli, že priemerná mzda v hospodárstve je v Bratislavskom kraji o 54,3 percenta vyššia než v Prešovskom kraji.


„Následkom tohto je nedostatok učiteľov v Bratislave. Riešením je zavedenie regionálneho príplatku pre učiteľov, ktorý bude zohľadňovať tieto rozdielne mzdové úrovne. Školstvo sa môže inšpirovať napríklad policajným zborom, ktorý ponúka príspevok na bývanie pre policajtov v Bratislave,“ konštatovali.

Učitelia zarábajú menej ako predavačka

Ani mzdy u začínajúcich učiteľov nie sú žiadnym spôsobom regionálne diferencované. Začínajúci učitelia totiž nastupujú so mzdou 970 eur bez ohľadu na to, či učia v Bratislave alebo v Sabinove, pričom nástupný plat predavača v Bratislave je 1 100 eur a v Sabinove 890 eur.

Zmeny by si podľa analytikov zaslúžilo aj nastavenie odmeňovania podľa pridanej hodnoty práce učiteľov. „Súčasné nastavenie tabuliek odmeňuje len splnenie formálnych náležitostí vo forme atestácie alebo počet rokov strávených za katedrou. Tento systém tiež nijako nezohľadňuje predmety, ktoré učitelia učia. A tak rovnaký plat musí riaditeľ ponúknuť dejepisárovi aj informatikovi,“ zhodnotili autori publikácie.


Dodali, že dáta z trhu práce ukazujú, že tých prvých je dostatok a druhých školy nemôžu zohnať.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie