• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Na Slovensku hrozí kolaps pediatrie, detskí lekári posielajú občanom sedem odkazov

Na Slovensku hrozí kolaps pediatrie, detskí lekári posielajú občanom sedem odkazov

Všetkých rodičov i opatrovníkov detí primárni pediatri žiadajú, aby prijali navrhované zmeny v poskytovaní ambulantnej pohotovostnej starostlivosti ako nevyhnutné vzhľadom na reálny počet a kapacity detských lekárov v ambulanciách.

Situácia v primárnej pediatrii je kritická. Reálne v blízkej budúcnosti hrozí nedostupnosť zdravotnej starostlivosti o deti. Tvrdí to Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti.

Upozorňuje na to, že k 30. júnu tohto roka vypovedalo zmluvy s poskytovateľmi ambulantných pohotovostných služieb viac ako 410 primárnych pediatrov.

Výpovede pediatrov ako jediné gesto

„Výpovede boli a sú pre nás výrazne nevýhodným krokom, ale bolo to jediné gesto, ktoré primälo širokú verejnosť a politikov počúvať o katastrofálnej situácii v detských ambulanciách,” uviedli a zamietli špekulácie, že by výpovede boli kvôli ministrovi zdravotníctva Michalovi Palkovičovi.


Primárni pediatri v prvom odkaze pre občanov opakujú, že reálne hrozí nedostupnosť zdravotnej starostlivosti o deti. Súčasný minister zdravotníctva a predseda vlády podľa nich docenili vážnosť situácie a venovali príprave záchranného balíka pre pediatriu potrebnú pozornosť a úsilie.


„Navrhované zmeny zákonov sú prvé a čiastočné legislatívne úpravy, ktoré majú za cieľ pomôcť dočasne stabilizovať kolabujúcu sieť detských ambulancií a zachovať ambulantnú zdravotnú starostlivosť o deti,“ uviedli v treťom odkaze.

Zákonné úpravy a mimoriadna schôdza

V ďalšom odkaze vyzývajú poslancov Národnej rady SR, aby sa zúčastnili na mimoriadnej parlamentnej schôdzi a prijali zákonné úpravy, ktoré majú podporiť primárnu pediatrickú starostlivosť.


Všetkých rodičov i opatrovníkov detí primárni pediatri žiadajú, aby prijali navrhované zmeny v poskytovaní ambulantnej pohotovostnej starostlivosti ako nevyhnutné vzhľadom na reálny počet a kapacity detských lekárov v ambulanciách.

V šiestom odkaze pediatri zdôrazňujú, že zdravotná starostlivosť je základnou potrebou všetkých občanov vrátane detí, preto by zdravotníctvo a jeho záchrana mali byť jednou z nosných tém a prioritou nadchádzajúcich volieb.


„Vyzývame všetkých občanov: sledujte a hodnoťte, ako sa zhoduje slovami prezentovaný záujem politikov o zdravotníctvo a tým o zdravie svojich voličov s ich reálnymi činmi,“ dodali v poslednom, siedmom odkaze občanom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie