• Dnes je: Piatok 20. júla 2018 meniny má Iľja, Eliáš

Na Slovensko zavíta babie leto, teploty vystúpia aj nad 20 stupňov Celzia

Na Slovensko zavíta babie leto, teploty vystúpia aj nad 20 stupňov Celzia

Babie leto je definované ako obdobie suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého počasia.

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) - V závere tohto týždňa zavíta na Slovensko babie leto. Počasie typické pre babie leto prinesie tlaková výš, ktorej stred sa presunie z oblasti západného Stredomoria a juhozápadnej Európy až do našej oblasti, kam začne prúdiť teplý vzduch.

Teploty aj nad 20 °C

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) by malo byť na Slovensku už v priebehu víkendu ustálené počasie s minimálnou šancou na zrážky a s teplotami, ktoré v najteplejších oblastiach presiahnu 20 °C.


Babie leto je definované ako obdobie suchého, málo veterného, slnečného a cez deň veľmi teplého počasia. V Európe sa vyskytuje v závere septembra alebo v októbri.

Noci sú už v tomto období chladné, niekedy s výskytom slabých mrazov alebo hmly. Tie sa najmä v neskorších termínoch babieho leta môžu v dolinách a kotlinách udržať po celý deň.

Príčina babieho leta

Príčinou babieho leta je rozsiahla tlaková výš nad strednou alebo juhovýchodnou Európu, pričom po jej zadnej strane prúdi do strednej Európy teplý vzduch. Maximálna denná teplota vzduchu je tak výrazne nad dlhodobým priemerom.

"Kým v niektorých rokoch trvalo u nás babie leto aj niekoľko týždňov, boli roky, keď bol jeho výskyt nejednoznačný, napríklad v roku 2016," uvádza SHMÚ. V Česku nazývajú toto obdobie aj letom sv. Václava, vo Francúzsku leto sv. Martina a v Anglicku leto sv. Lukáša.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasiePozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie