• Dnes je: Piatok 27. mája 2022 meniny má Iveta

Na Slovensko prišiel list od Rusov. Stopnú dodávky plynu, ak nezaplatíme v rubľoch? (video)

Na Slovensko prišiel list od Rusov. Stopnú dodávky plynu, ak nezaplatíme v rubľoch? (video)

Ak Slovensko nezaplatí za ruský plyn rubľami, nebudú mu prerušené dodávky plynu. Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka to potvrdzuje list, ktorý Slovensko dostalo od ruskej strany vo štvrtok minulý týždeň.

Slovensko čaká najbližšia platba za dodávky ruského zemného plynu 20. mája.

„Ten list hovorí v zásade o tom, že ak by banka nebola schopná urobiť transakciu (výmenu eur za ruble – pozn. red.), tak tok plynu bude zachovaný, a teda za úhradu platby sa bude považovať prijatie platby v eurách. Zmluvné podmienky teda zostávajú zachované,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede Galek.

Podľa neho ide o pozitívnu správu pre Slovensko. „Je to minimálne pozitívna správa v tom duchu, že kvôli tomuto (platby v rubľoch za plyn – pozn. red.) nebude zastavený tok plynu. Takisto to môže mať pozitívny vplyv na trhové ceny plynu,“ konštatoval Galek.

Nemecko môže zvládnuť najbližšiu zimu bez ruského plynu, tvrdí minister Habeck

Nemecko možno bude schopné zvládnuť embargo na dovoz ruského plynu už počas tejto zimy. Ako informuje spravodajský web BBC, uviedol to nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.


Vo štvrtok pre týždenník WirtschaftsWoche povedal, že Berlín po invázii Moskvy na Ukrajinu zintenzívnil úsilie o zníženie svojej závislosti od ruských energetických dodávok.

Habeck však dodal, že Nemecko bude s najväčšou pravdepodobnosťou až do roku 2024 stále do značnej miery závislé od ruského plynu.


„Ak budeme mať na prelome rokov plné zásobníky, ak dva zo štyroch plávajúcich LNG terminálov, ktoré máme prenajaté, budú pripojené do siete a ak výrazne ušetríme energiu, dokážeme do určitej miery zvládnuť zimu, ak skolabujú ruské dodávky plynu,“ povedal minister.


SPP získal z ťažobných polí v Severnom mori ďalší plyn, na Slovensko príde tretí tanker s LNG

Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) sa už podarilo nakúpiť dva tankery so stlačeným plynom LNG. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek na štvrtkovej tlačovej besede prezradil, že onedlho by malo mať Slovensko k dispozíciu ďalší plyn z tankera.


„Ďalšia loď príde v priebehu najbližších dní. Nechcem predbiehať, bude to určite medializované,“ podotkol Galek. Štátny SPP podľa neho zmluvne zabezpečil ďalší plyn z ťažobných polí v Severnom mori, ktorý bude mať Slovensko k dispozícii už 1. júna.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie