• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Na Slovensko dorazí ďalšia vlna dažďa, na horách bude výlučne snežiť

Na Slovensko dorazí ďalšia vlna dažďa, na horách bude výlučne snežiť

Za studeným frontom  začne na Slovensko prúdiť od západu studený vzduch, ktorý sa prejaví najmä na horách a na severe krajiny.

10.11.2019 (Webnoviny.sk) - V pondelok 11. novembra dorazí ďalšia vlna dažďa, môže aj snežiť. V pondelok dorazia nad slovenské územie od juhu ďalšie zrážky. Postupne sa rozprší na strednom, ale aj východnom Slovensku. Zrážok bude postupne pribúdať a vyskytovať sa budú až do večera.

„Počas dňa k nám od začne za studeným frontom prúdiť od západu studený vzduch, ktorý sa prejaví najmä na horách a na severe Slovenska. V týchto oblastiach sa môže prechodne vyskytnúť sneženie aj od stredných polôh, približne od nadmorskej výšky 800 metrov.

Na horách bude výlučne snežiť a napadnúť môže aj viac ako 10 centimetrov čerstvého snehu. Sneženie sa zajtra popoludní očakáva aj na Orave, sneh sa ale bude topiť,".


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


Tohtoročný november je na území Slovenska vysoko zrážkovo nadpriemerný. Tento trend bude pokračovať aj naďalej, zrážok bude dostatok, na viacerých miestach aj prebytok.počasieSpráva o zjazdnosti ciest na území SR

11.11.2019

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý.


Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, na západnom Slovensku miestami suchý. Na ceste II/542 Spišská Belá - Spišská Stará Ves je na vozovke miestami kašovitý sneh hr. 4-5 cm. Na cestách III. tried v obvode Haligovce je na vozovke miestami kašovitý sneh hr. 3 cm.


Horské priechody na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý.

UPOZORNENIE PRE VODIČOV:

Pre hmlu je obmedzená dohľadnosť do 100 m v lokalite Myjava a do 200 m v lokalitách Šturec a Štós.

Pre vozidlá nad 10 m dĺžky je po celú zimnú sezónu uzatvorený HP Šútovce (cesta III/1774) a HP Veľké Pole (cesta II/512).

Cesta I/64 cez horský priechod Fačkovské sedlo je od 1.11.2019 uzavretá v okrese Žilina aj Prievidza pre nákladné motorové vozidlá, ktorých dĺžka presahuje 12 metrov. Obmedzenie trvá do konca zimnej údržby.

Horská záchranná služba

hzs.sk

Výstrahy ku dňu 11. 11. 2019

Vysoké Tatry

V polohách nad 1000 m n. m. predovšetkým na tienistých svahoch môžu byť turistické chodníky v dôsledku nočných záporných teplôt pokryté námrazou alebo vrstvou ľadu. Na turistickom chodníku (červená značka) zo Štrbského plesa smerom na Jamské pleso je poškodený drevený mostík cez Biely Váh. Plati sezónna uzávera cez vysokohorské sedla.

Nízke Tatry

V pohorí sa počas dnešného a zajtrajšieho dňa (nedele-pondelka) očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h) a priemernú rýchlosť vetra 25 až 28 m/s (90 až 100 km/h)..V polohách nad 1000 m n. m. predovšetkým na tienistých svahoch môžu byť turistické chodníky v dôsledku nočných záporných teplôt pokryté námrazou alebo vrstvou ľadu. Upozornenie: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná a rovnako aj červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné.

Západné Tatry

V pohorí sa počas dnešného a zajtrajšieho dňa (nedele-pondelka) očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h) a priemernú rýchlosť vetra 25 až 28 m/s (90 až 100 km/h). V polohách nad 1000 m n. m. predovšetkým na tienistých svahoch môžu byť turistické chodníky v dôsledku nočných záporných teplôt pokryté námrazou alebo vrstvou ľadu. Turistický chodník - zelená značka na Lomnô a Prosečné je zle značený !

Veľká Fatra

V pohorí sa počas dnešného a zajtrajšieho dňa (nedele-pondelka) očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h) a priemernú rýchlosť vetra 25 až 28 m/s (90 až 100 km/h).

Lučanská Malá Fatra

V pohorí sa počas dnešného a zajtrajšieho dňa (nedele-pondelka) očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h) a priemernú rýchlosť vetra 25 až 28 m/s (90 až 100 km/h).

Slovenský raj

Všetky značené turistické chodníky a rokliny sú otvorené a schodné. Upozorňujeme turistov aby zvýšili opatrnosť na technických zariadenia a na drevených rebríkoch, šmýka sa .Stav vody v roklinách je zvýšený!! Ferrata HZS v rokline Kyseľ je sezónne uzavretá.

Stredné Beskydy

V pohorí sa počas dnešného a zajtrajšieho dňa (nedele-pondelka) očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h) a priemernú rýchlosť vetra 25 až 28 m/s (90 až 100 km/h). Dbajte na zvýšenú opatrnosť. Pozor, stmieva sa už po 16tej hodine.

Kysuce - Oščadnica

V pohorí sa počas dnešného a zajtrajšieho dňa (nedele-pondelka) očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h) a priemernú rýchlosť vetra 25 až 28 m/s (90 až 100 km/h). Všetky značené TZCH v Javorníkoch, Kysuckej vrchovine, Moravsko-sliezskych Beskydoch a Kysuckých Beskydoch sú otvorené a schodné bez obmedzení. Zvýšte opatrnosť v úsekoch kde prebieha ťažba dreva. Upozornenie (!): Smerom od vrcholovej lanovky Marguška na Dedovku (cca 200 m pod Marguškou) sa nachádza elektrický ohradník, ktorý križuje zelený TZCH. Napriek jeho označeniu upozorňujeme najmä cyklistov, aby zvýšili opatrnosť pri prechádzaní daného úseku!!!

Kremnica - Skalka

V pohorí sa počas dnešného a zajtrajšieho dňa (nedele-pondelka) očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 38 - 44 m/s (135 - 160 km/h) a priemernú rýchlosť vetra 25 až 28 m/s (90 až 100 km/h). Ferrata na Skalke je otvorená. Žiadame návštevníkov, aby dodržiavali bezpečné rozostupy a používali predpísanú ferratovú výstroj.

Počasie pranostiky November

Keď november teplom hľadí, potom ešte v máji zima chladí.

Novembrové slnko na zem nevidí.

Ak kvitnú v novembri stromy, bude zima trvať až do mája.

V novembri kvet na strome nehodný radosti, dlhej a tuhej zimy bude potom dosti.

Keď v novembri hviezdy svietia, mrazy sa skoro uchytia.

Keď krtko v novembri ryje, budú na Vianoce lietať komáre.

Ak kvitnú v novembri jarné byliny, príde skaza na ľudí.

Keď začiatkom novembra sneží, máva ten sneh výšku veží.

V novembri, keď na poliach sneh niekoľko dní poleží, dodá im vlahy a sta hnoj osoží.

Ak prvý sneh padne na blato, bude celá zima blatnavá, ak ale na mráz, očakávajme bohatý rok.

Ak prídu v novembri predčasne mrazy tuhé, skoro zas dobre bude.

Ak nedrží prvý novembrový sneh, neudrží žiaden cez celu zimu.

Keď padne prvý sneh na mokrú zem, bude slabá úroda.

11.11.

· Od sv. Martina zahreje len perina.

· Svätý Martin chodí na bielom koni, ak príde na sivom koni (hmly), bude zima striedavá, ak na žltom (sucho), príde tuhá zima.

· Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí.

· Na svätého Martina drž sa, synku, komína.

· Dážď martinský znamená mráz a suchotu.

· Po Martine už zima nežartuje.

· Martin, Klement, Katarína, raz je teplo a raz zima.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie