• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Na Slovensko dorazí babie leto, teploty stúpnu až k 25 stupňom Celzia

Na Slovensko dorazí babie leto, teploty stúpnu až k 25 stupňom Celzia

Od stredy sa na Slovensku začne otepľovať a na Slovensko dorazí Babie leto. Teploty by mali vyvrcholiť na začiatku budúceho týždňa.

7.10.2019 (Webnoviny.sk) - V závere týždňa na Slovensko dorazí Babie leto. Teploty stúpnu až k 25 stupňom Celzia.

"Dnes a v utorok nás čaká premenlivá oblačnosť, no s nízkymi teplotami. Nočné teploty budú klesať aj pod bod mrazu a denné teploty budú stúpať len k 15 stupňov Celzia". Potom však príde zmena a teploty začnú stúpať. Po studenom víkende by tak ten nasledujúci víkend mal byť nadpriemerne teplý.

Od stredy sa začne otepľovať a v závere týždňa by na naše územie malo doraziť Babie leto. "Už v piatok by teplota počas dňa mala na našom území stúpať aj nad 20 stupňov Celzia a pred nami sa črtá slnečný a teplý víkend. Pri slnečnom počasí by denné teploty mali stúpať na 16 až 23 stupňov Celzia".

Teploty by mali vyvrcholiť na začiatku budúceho týždňa v najteplejších lokalitách vystúpia teploty až k hranici 25 stupňov Celzia. Čakajú nás tak mimoriadne teplé dni. Denné teploty by totiž mali byť o 6 až 9 stupňov Celzia vyššie ako je na súčasnú ročnú dobu, teda na polovicu októbra, bežné.

Čo je "Babie Leto"

A ako vznikol názov Babie leto? Pomenovanie má pomerne zaujímavé pozadie: V tomto období zvyknú poletovať vlákna pavučín, ktoré pripomínajú sivé vlasy starých žien...


Meteorológovia rozumejú pod týmto pojmom obdobie suchého, málo veterného a cez deň teplého počasia, ktoré sa v Európe vyskytuje v septembri a októbri. Tento jav je spôsobený rozsiahlou anticyklónou, ktorá sa v tomto období vyskytuje nad strednou a juhovýchodnou Európou, ako aj poveternostnou singularitou.


Poveternostná singularita je relatívna pravidelná odchýlka od celkového trendu počasia počas roka.


Anticyklóna alebo tlaková výš je oblasť vysokého tlaku vzduchu.


Najväčší tlak vzduchu je v strede tlakovej výše, preto vzduch pri povrchu prúdi zo stredu do strán smerom k oblasti s nižším tlakom vzduchu. Pôsobenie zemskej rotácie má za následok, že prúdenie nie je priamočiare, ale stáča sa na severnej pologuli v smere hodinových ručičiek a na južnej v protismere. Na miesto vzduchu, ktorý prúdi von, klesá z väčších výšok studený vzduch. Ten sa stlačením ohrieva približne o 1°C na každých 100 metrov. Jeho relatívna vlhkosť sa zmenšuje a oblaky sa strácajú. Preto býva v stredoch tlakovej výše väčšinou pekné, jasné alebo len málo oblačné počasie.


Noci však zvyknú bývať už chladné, ráno sa môže vyskytovať aj prízemný mráz, alebo sa častejšie vytvárajú hmly. Počasie počas popoludnia býva naopak pokojné, slnečné a príjemne teplé.


Výskyt a trvanie Babieho leta sa môže v jednotlivých rokoch líšiť.

Podobnosť názvov v iných krajinách

Babie leto sa v určitých formách a trvaniach vyskytuje prakticky na celkom svete. Vo svete sa tento jav zvykne nazývať Indian Summer. V európskych krajinách sa Babie leto nazýva rovnako alebo podobne ako u nás – v Nemecku a Rakúsku sa stretnete s názvom „Old wives summer“ alebo „Golden October“, v Maďarsku „Old ladies summer“ alebo „Crone´s summer“, vo Francúzsku používajú pomenovanie Indian Summer ale aj „Saint Martin´s Summer“ (Leto sv. Martina), Bulhari majú vlastné pomenovanie odlišné od iných národov „Gypsy Summer“ alebo „Gypsy Christmas“.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieJesenné počasie môže byť pre ľudský organizmus náročné. Najnáročnejšie je najmä také počasie, kedy sa veľmi často a hlavne rýchlo mení teplota a tlak ovzdušia. Postupný úbytok slnečného svitu znásobuje aj výskyt depresií a smútku.


Na počasie reaguje každý ľudský organizmus. Niektorý menej, niektorý výrazne viac. Najcitlivejšie reagujú na počasie a jeho zmeny meteosenzitívni ľudia. Blížiacu zmenu počasia u nich ohlasuje napríklad nástup migrény, bolesti v kĺboch, sťažené dýchanie, bolesti zlomenín či chrbta, zvýšená únava, poruchy koncentrácie, zhoršenie nálady bez zjavných vážnejších príčin a iné prejavy. Na základe náhlych zdravotných zmien a problémov títo ľudia dokážu už niekoľko dní vopred vycítiť, že sa blíži výraznejšia zmena počasia.


Čo to o teplejšom októbrovom počasí a jeho následnom vývine hovoria aj ľudové pranostiky.


Spomeňme napríklad:


„Začiatok októbra hoci pekný býva, predsa v druhej polovici severák podúva.“

„Teplý október, studený november.“

„Keď sa drží list v mesiaci októbri na stromoch pevne, to znamená krutú zimu.“


Či sa tieto pranostiky skutočne vyplnia, ukáže až čas.


September bol teplotne aj zrážkovo normálny, najteplejšie bolo na začiatku mesiaca

Výstrahy ku dňu 08. 10. 2019


Horská záchranná služba hzs.sk


Vysoké Tatry

V najvyšších polohách Tatier nad 1500 m sa nachádza súvislá vrstva snehu do 30cm. Pozor, sneh môže byť miestami zľadovatelý. Pri túrach odporúčame používať výstroj adekvátnu zimným podmienkam. Na turistickom chodníku (červená značka) zo Štrbského plesa smerom na Jamské pleso je poškodený drevený mostík cez Biely Váh.

Nízke Tatry

V najvyšších polohách, nad 1500 m sa nachádza súvislá vrstva snehu do 20cm. Pozor, sneh môže byť miestami zľadovatelý. Pri túrach odporúčame používať výstroj adekvátnu zimným podmienkam. Všetkým návštevníkom odporúčame, aby pri pohybe v horách dbali na zvýšenú opatrnosť. Na niektorých turistických chodníkoch po veternej kalamite prebieha ťažba dreva.Upozornenie: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná a rovnako aj červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné.

Západné Tatry

V najvyšších polohách, nad 1600 m sa nachádza súvislá vrstva snehu do 30cm. Pozor, sneh môže byť miestami zľadovatelý. Pri túrach odporúčame používať výstroj adekvátnu zimným podmienkam. Turistický chodník - zelená značka na Lomnô a Prosečné je zle značený !

Malá Fatra

Zelený TZCH Javorina - sedlo Brestov je tažko prechodný z dôvodu popadaných stromov. Od 26. 06. 2019 do odvolania je uzatvorený žltý TZCH Chata Vrátna - Chata na Grúni z dôvodu ťažby dreva, pre výstup na Poludňový Grúň zvoľte modrý turisticky značený chodník zo Štefanovej alebo z Pasek. V Horných Dierach prebieha rekonštrukcia turistického chodníka, treba zvýšiť opatrnosť a dodržiavať presmerovanie trasy !!!


Veľká Fatra

Po nočnom daždi sú chodníky mokré, blatisté a šmykľavé. Zvýšte opatrnosť. Ferrata HZS na Martinské hole je z dôvodu výkonu práva poľovníctva sezónne uzavretá od 15. septembra do konca októbra.

Lučanská Malá Fatra

Po nočnom daždi sú chodníky mokré, blatisté a šmykľavé. Zvýšte opatrnosť. HZS na Martinské hole je z dôvodu výkonu práva poľovníctva sezónne uzavretá od 15. septembra do konca októbra.

Slovenský raj

Všetky značené turistické chodníky a rokliny sú otvorené a schodné. Upozorňujeme turistov aby zvýšili opatrnosť na technických zariadenia, hlavne na drevených rebríkoch, ktoré budú kôly dažďu mokré a šmykľavé.

Stredné Beskydy

Chodníky sú miestami blatisté a šmykľavé. Od 1000 m.n.m. sa nachádza sneh. Dbajte na zvýšenú opatrnosť.

Kysuce - Oščadnica

Všetky značené TZCH v Javorníkoch, Kysuckej vrchovine, Moravsko-sliezskych Beskydoch a Kysuckých Beskydoch sú otvorené a schodné bez obmedzení. Zvýšte opatrnosť v úsekoch kde prebieha ťažba dreva. Upozornenie (!): Smerom od vrcholovej lanovky Marguška na Dedovku (cca 200 m pod Marguškou) sa nachádza elektrický ohradník, ktorý križuje zelený TZCH. Napriek jeho označeniu upozorňujeme najmä cyklistov, aby zvýšili opatrnosť pri prechádzaní daného úseku!!!

Kremnica - Skalka

Ferrata na Skalke je od 29. 06. 2019 otvorená. Žiadame návštevníkov, aby dodržiavali bezpečné rozostupy a používali predpísanú ferratovú výstroj.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie