• Dnes je: Pondelok 06. decembra 2021 meniny má Mikuláš

Na silu a trvácnosť imunity proti ochoreniu COVID-19 má podľa novej štúdie vplyv aj krvná skupina

Na silu a trvácnosť imunity proti ochoreniu COVID-19 má podľa novej štúdie vplyv aj krvná skupina

Pozorovali tiež, že tí s krvnou skupinou A+ potrebovali na očistenie sa od koronavírusu 23 dní, čo bolo výrazne viac ako u tých pacientov, ktorí mali krvnú skupinu 0+.

Krátka trvácnosť imunity proti vírusu SARS-CoV-2 je jednou z hlavných príčin, kvôli ktorej majú odborníci z koronavírusu obavy. Od odolnosti imunitných reakcií hostiteľa pritom závisí aj intenzita a perzistencia symptómov ochorenia COVID-19.

Preto sa tím vedcov z Kanady a Španielska rozhodol zistiť, prečo niektorí pacienti majú protilátky aj po šiestich až ôsmich mesiacoch a u iných ich nenájdu už po niekoľkých týždňoch. Svoju zatiaľ nerevidovanú štúdiu publikovali na odbornom portáli bioRxiv.

Pokiaľ ide o imunitu sprostredkovanú bunkami, výskum preukázal, že pre vývoj dlhodobej imunity je v prípade vírusu SARS-CoV-2 nevyhnutná silná imunitná odpoveď T-lymfocytov. Čo má však vplyv na to, aká silná táto imunitná odpoveď je?

Predpoklady hostiteľa

Aby našli odpoveď, výskumníci z University of Alberta a univerzitnej nemocnice Gregorio Mara?ón skúmali trvanlivosť imunitných reakcií proti koronavírusu u jedincov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Zamerali sa hlavne na predpoklady hostiteľa.

Odobrali vzorky krvi 35 ľuďom zotaveným po vírusovej infekcii v rozmedzí od 12 do 305 dní od nakazenia sa. Z týchto účastníkov štúdie malo 29 mierne príznaky ochorenia COVID-19, dvaja stredne závažné a štyria boli bez príznakov.

Hospitalizáciu si vyžadovalo len šesť percent z nich, pričom všetci účastníci sa zotavili šesť až 30 dní po detekcii vírusu. Vedci u nich objavili súvislosť medzi časom, ktorý je nutný na úplné vymiznutie vírusu SARS-CoV-2 z tela a vekom.

Krvné skupiny

Pozorovali tiež, že tí s krvnou skupinou A+ potrebovali na očistenie sa od koronavírusu 23 dní, čo bolo výrazne viac ako u tých pacientov, ktorí mali krvnú skupinu 0+. Títo potrebovali na takzvaný klírens vírusu iba 13 dní.

U ľudí s krvnou skupinou A+ tiež zaznamenali vyšší výskyt lymfopénie, teda pokles počtu lymfocytov. A hoci mali títo pacienti spočiatku silnú imunitnú odpoveď, v priebehu času sa postupne znižovala, ako uvádza portál Medical News.

Naproti tomu účastníci štúdie s kvnou skupinou O vykazovali presne opačný trend pokiaľ ide o dĺžku trvania imunity proti ochoreniu COVID-19. Po uplynutí 10-mesačnej štúdie sa tak zdá, že krvná skupina má skutočne vplyv na imunitu v súvislosti s COVID-19.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie