• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Na ropný trh v súčasnosti pôsobia protichodné faktory. Ako sa budú vyvíjať ceny benzínov a nafty?

Na ropný trh v súčasnosti pôsobia protichodné faktory. Ako sa budú vyvíjať ceny benzínov a nafty?

Zhruba od polovice júna sa začala cena ropy Brent znižovať. Postupne klesla z úrovní nad 120 americkými dolármi za barel až pod 100-dolárovú hranicu. Tieto úrovne ale neudržala.

Priestor pre ďalší pokles cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach sa pomaly uzatvára.

Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. Analytička v nasledujúcich dňoch očakáva skôr stagnáciu cien nafty a benzínov.

„Ceny benzínov na našich pumpách v posledných týždňoch klesali ako odozva na znižujúce sa ceny ropy na svetom trhu.

Tie klesali zhruba od polovice júna do polovice júla. Odvtedy ale ceny Brent-u opäť rastú a usadili sa nad 100-dolárovou hranicou. Počas minulého týždňa dokonca atakovali úroveň 110 dolárov za barel,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová, podľa ktorej, ak sa rast cien ropy nezastaví a bude naopak pokračovať nad 110-dolárovú hladinu, tak je predpoklad, že ceny pohonných látok zamiera opäť nahor.

Najvýraznejšie zdražela nafta

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 29. tohtoročný týždeň ceny benzínu na pumpách opäť klesli, čo bolo v súlade s očakávaniami analytičky Glasovej.

Stalo sa tak tretí týždeň po sebe. Liter 95-oktánového benzínu sa tak minulý týždeň predával za priemernú cenu až 1,833 eura a na týždňovej báze si odpísal až 2,6 %. Cena 98-oktánového benzínu taktiež klesla, a to o 2,4 % na úroveň 2,032 eura za liter. Znížili sa aj ceny nafty, a to o 1,8 % na úroveň 1,864 eura za liter.


V medziročnom porovnaní si ale za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 30 % ako vlani a benzín 98 o 26 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 48 % drahšia ako vlani.

Obavy z nedostatku ropy

Zhruba od polovice júna sa začala cena ropy Brent znižovať. Postupne klesla z úrovní nad 120 americkými dolármi za barel až pod 100-dolárovú hranicu. Tieto úrovne ale neudržala. „Obavy z nedostatku ropy na trhu vytlačili jej cenu opäť nad hladinu 100 dolárov za barel. A na týchto úrovniach sa drží doteraz,“ podotkla Glasová.

Počas minulého týždňa dokonca ešte posilnila a obchodovala sa za 105 až 110 dolárov. Môžu za to podľa analytičky obavy z nedostatku ropy na trhu, čo vyplýva z vojnového konfliktu na Ukrajine a zo zákazu dovozu ruskej ropy. Predovšetkým na európskom trhu je preto ropy nedostatok.


„Dôležité je ale spomenúť, že na ropný trh v súčasnosti pôsobia protichodné faktory. Na jednej strane je to nedostatok ropy na trhu, ktorý tlačí jej ceny nahor, a na strane druhej sú tu obavy z recesie svetovej ekonomiky a z poklesu dopytu po rope. A to tlačí ceny na ropnom trhu nadol. Ďalší vývoj teda bude závisieť od toho, ktorý z týchto scenárov preváži,“ uzavrela Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie