• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Na rakovinu močového mechúra ochorejú ročne stovky Slovákov, na Slovensko už preniká inovatívna liečba

Na rakovinu močového mechúra ochorejú ročne stovky Slovákov, na Slovensko už preniká inovatívna liečba

Chemoterapiou dokážeme navodiť zmenšenie nádoru a metastáz asi u 50 % pacientov.

Približne štvrtina pacientov si nájde v moči krv, no aj tak mnohí váhajú s návštevou lekára. Príznaky totiž mylne považujú za infekciu močových ciest. Na rakovinu močového mechúra ochorie ročne viac ako 800 Slovákov.

Hoci postihuje mužov i ženy, ide predovšetkým o mužské onkologické ochorenie. Informovala o tom organizácia Nie rakovine.

Keď sa objavia ťažkosti pri močení alebo je v moči krv, je to jasný dôvod na lekárske vyšetrenie. Podobné ťažkosti môže vyvolať aj zápal močových ciest, no kultivácia moču a antibiotická liečba taký problém rýchlo vyriešia.

Prvé príznaky netreba podceňovať

Cesta pacienta by teda pri prvých príznakoch mala smerovať k všeobecnému lekárovi. Ak sa problémy nevyriešia, je potrebné vyhľadať urológa, ktorý vykoná diagnostické vyšetrenia. A ak sa potvrdí diagnóza rakoviny močového mechúra, ďalší postup závisí od štádia ochorenia.


„Tzv. povrchový karcinóm, ktorý sa nachádza len na výstelke mechúra, lieči urológ tzv. transuretrálnou resekciou. V prípade nádoru, ktorý recidivuje, sa do mechúra podáva imunoterapia. Ak ide o nádor, ktorý prerastá hlbšie do steny mechúra cez jeho vnútornú svalovinu (invazívny karcinóm), je nutné podanie chemoterapie s následným odstránením močového mechúra a priľahlých lymfatických uzlín,“ hovorí klinický onkológ Michal Chovanec z Národného onkologického ústavu. Dôležitá je úzka spolupráca urológa a onkológa

Liečba imunoterapiou

„Chemoterapiou dokážeme navodiť zmenšenie nádoru a metastáz asi u 50 % pacientov. Efekt však býva dočasný a spravidla trvá niekoľko mesiacov. Každá ďalšia aktivácia ochorenia je odolnejšia voči chemoterapii a liečebné možnosti sú tu obmedzené,“ uviedol Chovanec.


Na Slovensko už podľa neho preniká inovatívna liečba imunoterapiou, ktorá stimuluje naše vlastné biele krvinky v boji proti rakovine.

Poisťovne liečbu zatiaľ neuhrádzajú

„Napríklad udržiavacia imunoterapia po efektívnej liečbe chemoterapiou niektorým pacientom predĺži život o mesiace aj roky. Prichádzajú aj inovatívne konjugáty, kde je liečivo pripravené ako protilátka, ktorá vyhľadá nádorovú bunku a doručí k nej molekulu chemoterapie. Takéto inovatívne lieky sú podľa štúdií účinné a zdá sa, že v budúcnosti ich budeme kombinovať s imunoterapiou pre silnejší efekt. Pre takúto liečbu však na Slovensku zatiaľ neexistuje kategorizácia pre úhradu poisťovňami,“ uzavrel Chovanec.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie