• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie zostali dvaja kandidáti, zvyšní dvaja nemali bezpečnostnú previerku

Na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie zostali dvaja kandidáti, zvyšní dvaja nemali bezpečnostnú previerku

Komisia po vypočutí oboch kandidátov pripraví záverečné odporúčanie vláde.

23.9.2022 (Webnoviny.sk) - Okruh kandidátov na nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa napokon zúžil zo štyroch na dvoch. Odborná komisia v piatok verejne vypočula len Petra Kuboviča a Tomáša Lepieša.

Ďalší dvaja pôvodní uchádzači, Ľubomír Kubička a Helena Polónyi, nepredložili osvedčenie o bezpečnostnej previerke a tak nesplnili podmienku účasti.

Obaja sú z prostredia ÚVO

„Keďže títo dvaja kandidáti nepredložili potvrdenie o previerke stupňa tajné, neboli pripustení k verejnému vypočutiu,“ informoval predseda komisie a vedúci Úradu vlády SR Július Jakab.

Kubovič pôsobí ako špecialista na verejné obstarávanie v štátnej spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., a zároveň je členom odvolacej Rady ÚVO, Lepieš je riaditeľom odboru dohľadu na ÚVO.

Členovia komisie podľa abecedného poradia vypočúvali od rána najprv Kuboviča a potom Lepieša, pýtali sa ich rôzne otázky súvisiace s verejným obstarávaním, fungovaním ÚVO, víziami na päť rokov, ako aj na osobnú integritu a odolnosť voči korupcii.

Šéfa úradu zvolí parlament

„Keď bude prichystané a odsúhlasené, následne sa bude zverejňovať,“ povedal Jakab s tým, že výsledok transparentne zverejnia. Všetkým členom komisie podľa neho záleží na tom, aby vybrali dobrého predsedu ÚVO.

Komisia po vyhodnotení vypočutia môže odporučiť vybraného kandidáta, alebo kandidátov vláde, pričom nového predsedu úradu bude ešte voliť Národná rada SR.

Doterajšiemu predsedovi ÚVO Miroslavovi Hlivákovi sa päťročný mandát naplnil v polovici tohto mesiaca.


Najčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie