• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze a Matovič hádže vinu na Sulíkovu SaS

Na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze a Matovič hádže vinu na Sulíkovu SaS

Na prijatie odškodňovacieho zákona je potrebné mať podľa Igora Matoviča peniaze v štátnom rozpočte.

21.7.2021 (Webnoviny.sk) - Pri odškodňovacom zákone je podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) zásadná jedna základná vec. „Keď chcete niekomu prispieť peniaze, musíte mať peniaze v štátnom rozpočte,“ povedal v stredu po rokovaní vlády šéf rezortu financií.

Deficit štátneho rozpočtu

Všetkým je totiž podľa Matoviča známy postoj strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá nesúhlasila s navyšovaním deficitu štátneho rozpočtu.

Viac o téme: Koronavírus

„Tým pádom neodsúhlasili ani peniaze na odškodňovanie podnikateľov,“ skonštatoval Matovič. Naznačil tak, že na odškodňovací zákon nie sú v rozpočte peniaze. Nevyjadril však definitívny postoj k tomu, či zákon bude alebo nebude.

„Už viackrát a opakovane sme sa vyjadrili, že strana SaS súhlasila s navýšením výdavkov štátneho rozpočtu na všetky covidové položky, avšak nie v predkladanej výške. Treba pripomenúť, že navýšenie štátneho rozpočtu o 3,7 miliardy eur prešlo 28. mája bez ohľadu na názor a hlasovanie strany SaS,“ povedal pre agentúru SITA hovorca strany SaS Ondrej Šprlák.

Zároveň dodal, že odškodňovací zákon predkladal predseda SaS Richard Sulík viackrát, no bezúspešne.

Nové schémy pomoci

Podľa rezortu financií sa im dopad pandémie na podnikateľský sektor podarilo stlmiť. Čiastočne sa tak udialo cez nové schémy pomoci najmä v cestovnom ruchu, gastrosektore a v cestnej doprave.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Masívnejšie plošné kompenzácie podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Petra Goliaša neprišli pravdepodobne najmä pre negatívne dopady na štátny rozpočet. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina si myslí, že nie je vôľa v koalícii tento zákon prijať.

Pôvodne mal odškodňovací zákon na starosti rezort hospodárstva pod vedením ministra Richarda Sulíka (SaS). No po nástupe vlády Eduarda Hegera agenda prešla pod ministerstvo financií. Sulík ešte koncom novembra minulého roka povedal, že by chcel prijať univerzálny odškodňovací zákon. Navrhli ho trikrát a trikrát na vláde neprešiel. Matovič sa následne vyjadril, že si zákon berie na starosť.

Viac k téme: minister financií SR, minister hospodárstva SR, odškodňovací zákon, predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), štátny rozpočet


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie