• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Na oblohe budú najvhodnejšie podmienky na pozorovanie Merkúra, patrí medzi najmenej preskúmané telesá

Na oblohe budú najvhodnejšie podmienky na pozorovanie Merkúra, patrí medzi najmenej preskúmané telesá

Zo Slovenska bude Merkúr pozorovateľný v druhej polovici apríla a prvej dekáde mája večer po západe Slnka.

26.4.2022 (Webnoviny.sk) - Posledné aprílové dni by mali v tomto roku poskytnúť najvhodnejšie podmienky na vyhľadanie a pozorovanie Merkúra na nočnej oblohe. Ako podotkla hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Gáliková, napriek tomu, že Merkúr žiari jasnejšie ako všetky hviezdy s výnimkou Síria, pre zlé pozorovacie podmienky v blízkosti Slnka ho len málokto videl na vlastné oči. Dodala, že sa to nepodarilo ani Mikulášovi Kopernikovi.

„V piatok 29. apríla 2022 bude Merkúr v najväčšej uhlovej vzdialenosti od Slnka – 20,6 stupňa a bude zapadať až dve hodiny po Slnku. Bude viditeľný voľným okom, bude sa javiť ako jasná hviezda.

Pri pohľade cez ďalekohľad bude možné podobne ako pri našom Mesiaci pozorovať fázy Merkúra, keďže pri pohybe vo vnútri dráhy Zeme počas obehu okolo Slnka vidíme rôzne veľkú časť jeho povrchu osvetlenú Slnkom,“ ozrejmil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Gáliková poznamenala, že najmenšia planéta Slnečnej sústavy patrí medzi najmenej preskúmané vesmírne telesá obiehajúce okolo Slnka, aj keď prvé záznamy o Merkúre pochádzajú zo 14. storočia p.n.l. z oblasti Mezopotámie. Dôvodom je, že pozorovanie Merkúra zo Zeme je pre Slnko sťažené. „Pri svojom obehu okolo Slnka vo vnútri dráhy Zeme sa Merkúr nikdy príliš nevzdiali od Slnka,“ vysvetlil astronóm.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie