• Dnes je: Štvrtok 13. mája 2021 meniny má Servác

Na Nový Zéland sa tak ľahko nedostanete, musíte spĺňať podmienky alebo mať udelenú výnimku

Na Nový Zéland sa tak ľahko nedostanete, musíte spĺňať podmienky alebo mať udelenú výnimku

Novozélandská vláda upozornila, že požiadavka na testovanie sa čoskoro rozšíri na všetky krajiny a územia s výnimkou Austrálie, Antarktídy a niektorých tichomorských ostrovných krajín.

15.1.2021 (Webnoviny.sk) - Vstup na Nový Zéland je obmedzený, bez predchádzajúcej výnimky môžu do krajiny prichádzať len novozélandskí občania, permanentní rezidenti ako aj partneri a závislé deti týchto dvoch kategórií.

Bez výnimky do krajiny môžu aj austrálski občania s bežným pobytom na Novom Zélande. Ostatní cestujúci môžu na Nový Zéland vstupovať len zo životne dôležitých dôvodov a musia mať vopred udelenú výnimku. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Povinná izolácia

Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, všetci, ktorým je povolený vstup na Nový Zéland, sa musia hneď po príchode izolovať na 14 dní do vopred určených zariadení.

Karanténa je riadená online systémom a každý cestujúci sa musí pred cestou registrovať, aby mu bolo pridelené miesto. Systém následne vygeneruje voucher, ktorý je potrebné predložiť ako povinný dokument pred nástupom na let.

Viac o téme: Koronavírus

Štátna karanténa na Novom Zélande je spoplatnená. Negatívny výsledok na COVID-19 je podmienkou následného prepustenia z karantény. V karanténe sa testuje v tretí a 12. deň,“ upozorňuje MZVEZ SR.

Preukázať sa testom

Od piatka 15. januára budú všetci prichádzajúci na Nový Zéland zo Spojeného kráľovstva a Spojených štátov amerických povinní pred odletom preukázať sa negatívnym výsledkom PCR, RT-PCR, LAMP alebo antigénového testu na COVID-19.

Rezort diplomacie pripomína, že všetky testy musia byť spracované v laboratóriu uznanom a akreditovanom na vykonávanie testov v krajine pôvodu. Akceptovaný je papierový aj elektronický certifikát, ak obsahuje všetky povinné náležitosti.

Rozšírenie krajín

Požiadavka na testovanie pred odletom sa bude vzťahovať na cestujúcich so začiatkom cesty vo Veľkej Británii a Spojených štátoch amerických.

Ďalej pri tranzite cez Spojené kráľovstvo alebo USA dlhšom ako 96 hodín, ak je Nový Zéland cieľovou destináciou a pri tranzite cez Nový Zéland na ceste do tretej krajiny.

Novozélandská vláda navyše upozornila, že požiadavka na testovanie pred cestou na Nový Zéland sa čoskoro rozšíri na všetky krajiny a územia s výnimkou Austrálie, Antarktídy a niektorých tichomorských ostrovných krajín,“ doplnil rezort diplomacie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie