• Dnes je: Utorok 29. septembra 2020 meniny má Michal, Michaela

Na najväčšom mokraďovom území sveta sa strojnásobil počet lesných požiarov, pripisujú to kriminálnym aktivitám

Na najväčšom mokraďovom území sveta sa strojnásobil počet lesných požiarov, pripisujú to kriminálnym aktivitám

Ochrancovia prírody pripisujú požiare "kriminálnym aktivitám" a "klimatickým faktorom".

25.7.2020 (Webnoviny.sk) - Počet lesných požiarov na najväčšom mokraďovom území sveta Pantanal v Brazílii sa v roku 2020 v porovnaní s vlaňajškom strojnásobil. Informoval o tom brazílsky Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE).

Ten od 1. januára do 23. júla identifikoval v regióne 3 682 požiarov, čo je oproti roku 2019 nárast o vyše 201 percent. Je to zároveň najväčší počet požiarov od začiatku vedenia záznamov v roku 1998.

Ochrancovia prírody pripisujú požiare "kriminálnym aktivitám" a "klimatickým faktorom". Environmentálna skupina Pantanal Observatory označila požiare aj za "za sociálnu hrozbu, pretože okrem ekonomických škôd a straty biodiverzity spôsobujú tiež problémy s dýchaním, podráždenie očí a alergie", informujú brazílske noviny O Globo. Organizácia preto pred týmito rizikami varuje miestnych obyvateľov prostredníctvom médií.

Na území s rozlohou 140- až 160-tisíc kilometrov štvorcových žijú tisícky živočíšnych druhov ako jaguáre, mravčiare a sťahovavé vtáky. Mokrade sa nachádzajú v Brazílii, Paraguaji a Bolívii a patria k oblastiam s najväčšou biodiverzitou na svete.

Názov Pantanal pochádza z portugalského slova pântano, čo znamená mokraď, močiar.

Viac k téme: biodiverzita, lesné požiare, Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie