• Dnes je: Piatok 15. októbra 2021 meniny má Terézia

Na ministerstve vnútra pôsobila za Kaliňáka a Sakovej zločinecká skupina, cez projekty vyťahovala milióny eur

Na ministerstve vnútra pôsobila za Kaliňáka a Sakovej zločinecká skupina, cez projekty vyťahovala milióny eur

Zločinecká skupina umelo navyšovala ceny projektov a peniaze odčerpávala cez svoje firmy.

13.8.2021 (Webnoviny.sk) - Za bývalej vlády na Ministerstve vnútra pôsobila zločinecká skupina, ktorá cez projekty vyťahovala milióny eur. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk. Ten sa opiera o tvrdenie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá vo štvrtok zadržala 9 a celkovo obvinila 11 ľudí.

Akcia podľa portálu súvisela s trestnou činnosťou zločineckej skupiny, ktorá údajne zapájala svoje firmy a biele kone do projektov Ministerstva vnútra SR a Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Následne umelo navyšovala ceny projektov o fiktívne tovary a služby na nereálne vysoké čiastky.

Nafúknuté sumy mala následne odčerpávať zo systému cez svoje firmy. Podľa portálu Aktuality.sk takýmto spôsobom mali napríklad navýšiť cenu jedného projektu o 40 percent, čo predstavovalo sumu 4,8 milióna eur.

Zmanipulovali viaceré zákazky

Všetko sa malo diať pri obstarávaniach v rokoch 2015 až 2020, keď rezortu vnútra šéfovali Robert Kaliňák (Smer-SD) a Denisa Saková (Hlas-SD). Na čele Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny už vtedy stál Marian Valentovič, ktorý je jeho šéfom dodnes.

Podľa vyšetrovateľov skupina dokázala zmanipulovať viacero lukratívnych štátnych zákaziek. Najviac „vaty“ malo byť pri nákupe špeciálnej hasičskej techniky v rezorte vnútra v rokoch 2018 až 2020.

Škoda sa vyšplhala na 17 miliónov

Cena zákazky predstavovala takmer 42 miliónov eur, pričom obvinení ju mali umelo nadhodnotiť o zhruba 9 miliónov eur. Ďalším predraženým tendrom mal byť nákup oblečenia – uniforiem pre rezort vnútra a finančnú správu v hodnote 5 miliónov eur.

Obvinení vďaka fiktívnym faktúram od subdodávateľov navýšili celkovú cenu o najmenej 539-tisíc eur. Pri nákupe technických zariadení pre Ministerstvo vnútra SR mali zase zarobiť na umelom navyšovaní 1,2 milióna eur. Celková škoda dosiahnutá na umelom navyšovaní sa vyšplhala na takmer 17 miliónov eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie