• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Na letisku v Kuchyni odštartuje najväčšie letecké podujatie na Slovensku SIAF 2023

Na letisku v Kuchyni odštartuje najväčšie letecké podujatie na Slovensku SIAF 2023

Ministerstvo obrany SR, ktoré je hlavným programovým partnerom, zaslalo pozvánky do 24 krajín, pričom účasť potvrdilo 11 z nich.

1.9.2023 (SITA.sk) - Medzinárodné letecké dni SIAF 2023 začínajú už v sobotu 2. septembra na letisku v Kuchyni pri Malackách a potrvajú do nedele 3. septembra.

Diváci si tak opäť môžu užiť dynamické ukážky pilotov, niekoľko statických ukážok súčasnej vojenskej techniky, či si pozrieť desiatky kusov techniky.

Pripravená je novinka

Pripravené sú aj mnohé atrakcie pre rodiny s deťmi. Novinkou tohtoročných leteckých dní je dynamický polygón Ozbrojených síl SR, kde odprezentujú pozemnú techniku slovenskej armády.

Ministerstvo obrany SR, ktoré je hlavným programovým partnerom, zaslalo pozvánky do 24 krajín, pričom účasť potvrdilo 11 z nich.

Účasť na tohtoročných leteckých dňoch potvrdili Gripeny z Česka a Maďarska, slovenský Blackhawk a Spartan, dva Eurofightere Typhoon z Nemecka, Eurofighter z Talianska či F-16 z Holandska.

Predvedie sa aj Felix Baumgartner

Zúčastní sa aj akrobatická chorvátska skupina Wings of Storm a tiež parašutistický tím z Veľkej Británie RAF Falcons.

Verejnosť sa môže tešiť aj na generála Jozefa Pivarčiho na lietadle L-29 Delfín či slovenskú akrobatickú skupinu, ktorá sa predvedie na Viperoch SD4.

Na SIAFe sa opäť predvedie aj legenda Felix Baumgartner v kokpite vrtuľníka BO-105.

Predvedú Leopard aj Zuzanu

Slovenské ozbrojené sily v rámci dynamických ukážok predvedú tank Leopard 2A4, samohybnú húfnicu Zuzana 2 a tiež ukážku pôsobenia Síl pre špeciálne operácie na štvorkolkách a vozidlách Iveco.

V rámci statických ukážok predstavia tank T-72, bojové vozidlo pechoty BVP 2, modifikáciu vozidla T-815-7 6x6 určenú pre dekontamináciu jednotkami RCHBO, Modular raketomet RM70/85, bojové prieskumné vozidlo BPsVI a predvedú aj ukážku vybavenia pyrotechnických jednotiek.

Vypravia historický vlak

V oba dni konania leteckých dní bude vypravený aj mimoriadny historický vlak ťahaný parným rušňom z roku 1943.

Odchod vlaku bude aj v sobotu aj v nedeľu z bratislavskej hlavnej stanice o 08:42, o 09:01 z Devínskej Novej Vsi a 09:40 zo Zohora. Príchod do Kuchyne je plánovaný o 10:05.

Z Kuchyne vlak vyrazí naspäť do Bratislavy po skončení programu na letisku, a teda o 17:30.

Pripomienka viacerých udalostí

Medzinárodné letecké dni sú súčasne aj pripomienkou 30. výročia vzniku SR a zároveň aj 30. výročia vzniku Ozbrojených síl SR.

Obsahovým zámerom podujatia SIAF 2023 bude najmä pripomenutie si 79. výročia Slovenského národného povstania a 19. výročia vstupu SR do EÚ a NATO a osláv dňa Ústavy SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie