• Dnes je: Piatok 24. septembra 2021 meniny má Ľuboš, Ľubor

Na Kube vypukli obrovské demonštrácie proti vysokým cenám či vláde, počas protestov zomrela jedna osoba

Na Kube vypukli obrovské demonštrácie proti vysokým cenám či vláde, počas protestov zomrela jedna osoba

Kubánske ministerstvo vnútra informovalo, že zatkli bližšie nešpecifikovaný počet osôb a niektorí ľudia, medzi nimi aj policajti, utrpeli zranenia.

14.7.2021 (Webnoviny.sk) - Úrady na Kube potvrdili úmrtie jednej osoby počas protivládnych protestov. Ministerstvo vnútra vo vyhlásení informovalo, že 36-ročný Diubis Laurencio Tejeda zomrel v pondelok počas stretu demonštrantov a policajtov v obci Arroyo Naranjo na predmestí Havany.

Rezort tiež uviedol, že zatkli bližšie nešpecifikovaný počet osôb a niektorí ľudia, medzi nimi aj policajti, utrpeli zranenia.

Vyhlásenie ministerstva obvinilo demonštrantov z vandalizácie domov, zakladania ohňov, poškodzovania elektrického vedenia, ale aj z útokov na políciu a civilistov s nožmi, kameňmi a ďalšími predmetmi.

Príčiny demonštrácie

Demonštrácie vypukli v nedeľu. Tisícky ľudí vyšli do ulíc vysloviť svoju nespokojnosť nad nedostatkom potravín, zvyšujúcimi sa cenami či výpadkami energie. Niektorí demonštranti tiež vyzývali na zmenu vlády.

V Havane bola ešte aj v utorok posilnená policajná prítomnosť. Neobjavili sa však správy o nových protestoch. Internetové a mobilné služby boli naďalej narušené, uvádza agentúra AP.

Vina Američanov kubánskeho pôvodu?

Demonštrácie v niekoľkých mestách boli jedným z najväčších prejavov protivládnych nálad, ktoré sa na prísne kontrolovanej Kube objavili v posledných rokoch.

Vláda sa protesty usiluje zvaliť na Američanov kubánskeho pôvodu, ktorí podľa nej používajú sociálne siete na podnietenie nepokojov na ostrove.

Varovanie pred migráciou po mori

Spojené štáty medzičasom nezaznamenali nárast migrácie z Kuby, povedal v utorok americký minister vnútornej bezpečnosti Alejandro Mayorkas.

Zároveň varoval Kubáncov pred migráciou po mori. Ako uviedol, migrantov prichádzajúcich po mori budú vracať do vlastí alebo posielať do ďalších krajín, s ktorými majú uzavreté dohody.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie