• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Na hraniciach Slovenska či iných krajín platí prísnejší režim, upozorňuje ministerstvo zahraničia

Na hraniciach Slovenska či iných krajín platí prísnejší režim, upozorňuje ministerstvo zahraničia

Viaceré krajiny vrátane susedných štátov Slovenska sprísňujú alebo už sprísnili podmienky vstupu na svoje územie.

16.2.2021 (Webnoviny.sk) - Rezort diplomacie upozorňuje na prísnejší režim na hraniciach Slovenska, štátov Európskej únie (EÚ) či iných krajín. V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou vo svete v dôsledku ochorenia COVID-19 a šírením nových mutácií rezort naďalej dôrazne odporúča necestovať do zahraničia.

Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZEVZ SR).

Povinná registrácia na webe

Pred vstupom na územie Slovenska je prichádzajúca osoba povinná zaregistrovať sa na portáli https://korona.gov.sk/ehranica/.

Osoby vstupujúce na územie SR leteckou dopravou sú zároveň povinné vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho a absolvovať izoláciu v domácom prostredí alebo karanténnom zariadení, okrem ustanovených výnimiek vo Vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Pri vstupe na územie SR a počas pobytu na území Slovenska platí povinnosť preukázať sa, na vyžiadanie príslušníka Policajného zboru (PZ) Slovenskej republiky, potvrdením o registrácii.

Rezort diplomacie zároveň upozorňuje, že PZ posilňuje výkon kontrol na hraniciach so susednými krajinami s cieľom intenzívnej kontroly dodržiavania karanténnych opatrení a podmienok vstupu na územie SR. Z uvedeného dôvodu sa môžu čakacie doby na hraničných vstupoch predlžovať.

Obmedzené dopravné spojenia

MZVEZ SR pripomína, že viaceré krajiny, vrátane susedných štátov SR, z uvedených dôvodov sprísňujú alebo už sprísnili podmienky vstupu na svoje územie a obmedzili niektoré dopravné spojenia.

„Z dôvodu nepredvídateľného a rýchlo sa meniaceho vývoja prijímaných opatrení vo svete sa občan SR v prípade vycestovania do zahraničia vystavuje riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia alebo ďalším komplikáciám pri cestovaní,“ dopĺňa rezort.


Podmienky návratu do SR, karanténne opatrenia, povinnosti a výnimky sú uvedené v aktuálnej vyhláške ÚVZ SR, tlačivá súvisiace s cestovaním sú dostupné na webovej stránke ministerstva, ako aj na stránke korona.gov.sk.

Nápomocná aplikácia Svetobežka

V prípade núdze sa môžu občania SR obrátiť na zastupiteľský úrad Slovenskej republiky akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza alebo na Konzulárne informačné centrum/Diplomatickú službu MZVEZ SR.


Rezort zároveň odporúča slovenským občanom, aby pri cestovaní do zahraničia využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke MZVEZ SR alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.


Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť


V boji s Covid-19 na Slovensku už nefunguje nič. Ani lockdown, ani testovanie, ani očkovanie, ani zdravý rozumCOVID oddelenie ako z hororového filmu: Katastrofa menom Slovensko


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie