• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Na hladinu vodnej nádrže Sĺňava umiestnili plávajúci vtáčí ostrov, je to unikátny projekt (video+foto)

Na hladinu vodnej nádrže Sĺňava umiestnili plávajúci vtáčí ostrov, je to unikátny projekt (video+foto)

Umelý vtáčí ostrov, umiestnený na vodnej nádrži Sĺňava v prístave Ratnovce pri príležitosti Svetového dňa vody. Ratnovce

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) spustila na plochu vodnej nádrže Sĺňava v Piešťanoch plávajúci vtáčí ostrov.

Chránené vtáčie územie Sĺňava

Unikátny projekt nahrádza ohrozeným vtáčím druhom viazaným na vodu pôvodné plochy na hniezdenie, pričom ostrovy budú postupne inštalované okrem Sĺňavy aj na vodnej nádrži Kráľová. Informoval o tom odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

„Chránené vtáčie územie Sĺňava patrí medzi významné územia pre hniezdenie vybraných vtáčích druhov. Inštaláciou plávajúcich ostrovov budú zlepšené podmienky pre hniezdenie rybára riečneho a ďalších druhov, ktoré prichádzajú o prirodzené možnosti na hniezdenie ľudskou činnosťou,“ uviedol riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty ŠOP SR Peter Puchala.

Peniaze z eurofondov

Plávajúce ostrovy podporia vo vybraných územiach okrem populácie rybára riečneho aj vývoj priaznivého stavu chavkoša nočného, čajky čiernohlavej a čajky sivej.


ŠOP SR získala na plávajúce vtáčie ostrovy peniaze z eurofondov. Podľa riaditeľa sekcie projektov Michala Adamca majú plávajúce ostrovy s rozmermi približne 15 x 20 metrov železobetónovú konštrukciu a sú bezúdržbové. Pokryté sú riečnym štrkom, ktorý simuluje čo najprirodzenejšie podmienky pre druh rybára riečneho.


Ostrovy sú zároveň chránené špeciálnym plotom pred vstupom predátorov. V chránenom vtáčom území Sĺňava budú umiestnené dva a v chránenom vtáčom území Kráľová štyri. Vstup na ostrovy z vody je prísne zakázaný z dôvodu nerušeného hniezdenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie