• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Na Dunaji klesá populácia čajok čiernohlavých, likviduje ich predátor z Ameriky

Na Dunaji klesá populácia čajok čiernohlavých, likviduje ich predátor z Ameriky

Počet vzácnych čajok čiernohlavých na Vtáčom ostrove na Dunaji mierne klesol. Kým minulý rok ich hniezdilo viac ako 400, tento rok ich bolo 326 párov.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti.

Predátor likviduje kolónie

Ornitológovia však našli na Dunaji novú kolónu 38 párov čajok čiernohavých. Bola umiestnená na jednom z plavebných ostrovov. Ten zdieľajú čajky s rybármi riečnymi a čajkami smejivými.

Problémom však je, že na ostrove už boli viackrát invázne napadnuté rybárky a čajky predátorom norkom americkým, ktorý sa tu vyskytuje viac ako desať rokov.


„Na Dunaji majú vtáky šťastie v tom, že na Hrušovskej zdrži je okrem Vtáčieho ostrova umiestnených 18 malých plavebných ostrovov, ktoré vytyčujú plavebnú dráhu. Viaceré z týchto ostrovov majú upravený povrch, aby na nich mohli hniezdiť vodné vtáky. Takže z času na čas sa hniezdiace vtáctvo presúva na plavebné ostrovy, či medzi nimi,“ uvádzajú ornitológovia.

Zničené riečne ostrovy

Horšie je na tom podľa nich vodná nádrž Orava (okres Námestovo, Tvrdošín), Kráľová (okres Galanta, Šaľa) a Sĺňava (okres Pešťany).

„Ako náhrada za zničené riečne ostrovy pri výstavbe nádrží bol pri dvoch posledne menovaných postavený len jeden náhradný ostrov a na Oravskej priehrade ostal ostrov po zatopení väčšiny návršia nad Slanicou,“ dodávajú ornitológovia s tým, že ak niektorý z ostrovov nemôže plniť svoju funkciu, vodné vtáky územie opúšťajú úplne.


Na Slovensko prilieta z afrických zimovísk včelárik zlatý, je jeden z najfarebnejších operencov

Včelárik zlatý je jeden z najfarebnejších operencov na Slovensku. V prírode však vynikne nielen sfarbením, ale aj hlasom.

Na Slovensko prilietava z afrických zimovísk koncom apríla a začiatkom mája. Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) o tom informuje vo svojom profile na sociálnej sieti.


„Nakoľko žije v kolóniách a hniezdi v špecifickom prostredí, je takmer neprehliadnuteľný. Hniezdne nory si vyhrabáva v kolmých sprašových či piesčitých stenách, nezriedka hniezdi aj v zemných norách na vodorovnom podklade, zväčša na ovčích či konských pasienkoch na piesčitých pôdach,“ uvádza spoločnosť.

Keďže v blízkosti hniezdnych kolónií je citlivý na vyrušovanie, ornitológovia vyzývajú na jeho sledovanie z bezpečnej vzdialenosti. Včelárik sa živí lietajúcim hmyzom, najmä osami, vážkami, ovadmi, rôznymi chrobákmi a motýľmi.

Drop veľký na Slovensku živorí a potrebuje pomoc odborníkov, vtáky ohrozujú vedenia vysokého napätia

Najväčší európsky vtáčí druh, ktorý je schopný vzlietnuť, drop veľký, na Slovensku živorí a potrebuje pomoc ľudí.

Kedysi bežný druh sa na Slovensku vyskytuje len ojedinele a práve súčasné obdobie je pre neho pre výber partnera a hniezdenie veľmi dôležité.


Slovenskí odborníci preto vyzývajú na dodržiavanie pravidiel ochrany prírody. V tlačovej správe o tom informuje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SoS BirdLife). Organizácia spolu s kolegami z Maďarska pripravuje množstvo aktivít, ktoré majú zlepšiť hniezdne a potravné podmienky pre vtáctvo.

Zničenie prostredia dropov

Ochranári pripomínajú, že ešte v roku 1956 žilo prevažne v juhozápadnej časti krajiny 1 165 dropov veľkých.

„Drastické zmeny v poľnohospodárstve, nástup chémie, zánik drobných políčok či úhorov, zavedenie veľkoplošných monokultúr znamenali zničenie prostredia, kde dropy hniezdili a nachádzali potravu. Navyše, do krajiny pribudla sieť elektrických vedení a vták s takou veľkou hmotnosťou ako drop, až do 18 kg, sa im nedokázal včas vyhnúť, čo viedlo k osudným nárazom,“ tvrdí Radovan Michalka, riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy.

Spolupráca energetikov a ochranárov

V súčasnosti preto ochranári spolupracujú s energetikmi, aby sa zviditeľnili elektrické vedenia v lokalitách, kde sa drop vyskytuje. Na jedinej lokalite, kde ešte dropy nevymizli, sa žiadne vedenia vysokého napätia nenachádzajú, územie ale trpí intenzívnym poľnohospodárstvom.

„Chránené vtáčie územie Sysľovské polia je však typické intenzívnym poľnohospodárstvom, ktoré tu dominuje až na 95 percentách plochy. Po roku 2010 sa tu preto potvrdili len ojedinelé hniezdenia dropov, a to len v štyroch rokoch,“ upozorňuje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

Projekt prinesie trávnaté porasty

Ochranári chcú preto výrazne zlepšiť podmienky dropov veľkých na Slovensku. V rámci toho na takmer 112 hektároch podporia projekt, v rámci ktorého vzniknú namiesto intenzívne využívaných polí trávnaté porasty, teda úhory, s pestrou paletou vhodných rastlín. Budú slúžiť ako oázy živočíšnych druhov a aj ako hniezdisko dropa veľkého. V pláne sú aj ďalšie zmeny.


„Na Sysľovských poliach usmerňuje zákon pohyb návštevníkov tak, aby sa nerušilo vtáctvo. Nakoľko ide o atraktívne územie na trojhraničí, medzi našimi prioritami v najbližšom období je výrazné zlepšenie súčasného stavu aj pre návštevníkov, a to vytvorenie infraštruktúry pre turistov v menej citlivých častiach územia,“ uzatvára Chavko.


Populácia dropa veľkého na Slovensku výrazne klesla, prelomový projekt má zabrániť vyhynutiu

V Európe za posledných 40 rokov klesla populácia sokola kobcovitého a dropa veľkého o 30 percent. Inde sa ich populácia dostala na hranicu vyhynutia. Ornitológovia z Maďarska a Slovenska spolupracujú na projekte Life Steppe on border, ktorého cieľom je zabrániť ich vyhynutiu a vytvoriť podmienky pre rast ich populácie.

Nestabilná a krehká populácia

Oficiálne sa začal vo februári 2022 a potrvá do apríla 2027. Väčšina aktivít v rámci projektu bude prebiehať v jednom Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia na Slovensku a v piatich v Maďarsku. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) Kristína Bocková v tlačovej správe.


„Sokol kobcovitý na Slovensku takmer vyhynul, v roku 2012 nebol zaznamenaný ani jeden úspešne hniezdiaci pár. Odvtedy sme v rámci predošlého projektu, LIFE Redfoot, realizovali množstvo aktivít, ktoré priniesli veľký úspech – populáciu sa nám podarilo zachrániť. Stále je však nestabilná a krehká. Kým v roku 2019 sme boli nadšení a zaznamenali 22 úspešne hniezdiacich párov, ktoré vyviedli až 74 mláďat, v roku 2021 to bolo iba 14 úspešných párov s 35 mláďatami,“ uviedol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.

Prelomový projekt na zachovanie druhov

Podľa slov Jozefa Ridzoňa zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko nebolo od roku 2012 zaznamenané žiadne hniezdenie dropa veľkého na Slovensku, s výnimkou rokov 2018 a 2021. Ešte v roku 1956 pritom na Slovensku žilo 1165 dropov.


„S cieľom vytvorenia priaznivých hniezdnych a potravných biotopov ako aj zlepšenia celkovej biodiverzity a vodozádržných funkcií v rámci CHVÚ sa budeme spolu s ostatnými partnermi podieľať na výkupe pozemkov, premene ornej pôdy na trávne porasty/úhorovú plochu na takmer 112 hektároch pôdy, umiestňovaní nových búdok či výsadbe 3000 stromov a kríkov pôvodných druhov.


Mimoriadny význam majú aktivity zamerané na zosúladenie záujmov ochrany prírody a miestnych obyvateľov. ŠOP SR bude usmerňovať návštevnosť v CHVÚ formou obnovy a doplnenia značenia územia. Projekt LIFE Steppe vnímame ako prelomový a zásadný pre ochranu a zachovanie oboch druhov u nás,“ uzavrel riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy ŠOP SR Radovan Michalka.Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie